stycznia 06, 2021

6 stycznia - Święto Trzech Bogiń

6 stycznia - tego dnia obchodzimy Święto Trzech Bogiń, a inną nazwą jest pochodzące od Celtów Święto Potrójnej Bogini

„Nie mogąc sobie dać rady z pogańską tradycją, kościół przejął trójpostaciową boginię i dosyć nieudolnie ją zamaskował. W ikonografii zachowały się ich kolory oraz symboliczne przedmioty. (…) Często robi się z nich postacie historyczne lub zmienia w dostojne fundatorki kościołów.” 

Trzy Boginie tłumacząc na język polski są to Katarzyna, Małgorzata i Barbara, a dawniej Brygida, czyli potężna celtycka Bogini. 

,,Według niektórych wątków mitycznych, (...) bogini Brigit, córka Dagdy. Jest ona jednym z bardziej interesujących bóstw panteonu iryjskiego. Wielu badaczy uważa ją za nowe, późno celtyckie wcielenie lub przeżytek kobiecego bóstwa chtonicznego. Ma ona trzy siostry o tym samym imieniu - powtarza się tu pradawna troistość trzech matron. Sama Brigit jest przede wszystkim boginią wiedzy (dan), natchnieniem poetów i wieszczów. Jej siostry są opiekunkami medycyny i magicznych uzdolnień kowali. Prawdopodobnie jej imię wiąże się z atrybutami bogini uważanej za galijską Minarwę - Brigindo, Brigantja, Brigan lub Brig, które to imiona występują w licznych inskrypcjach poświęconych żeńskiemu bóstwu na ziemiach plemienia Brygantów w Galii. Wiele pogańskich cech tej bogini przeszło na świętą Brygidę, której kult rozwinął się w Irlandii wczesnośredniowiecznej, zwłaszcza w klasztorze w Kildare, gdzie szczególnie czciły ją zakonnice strzegące wiecznego ognia. Mamy tu do czynienia niewątpliwie z przejęciem kultu pogańskiego do wierzeń i obrzędowości chrześcijańskiej. Cechy bogini (i świętej) wskazują na to, że była ona ponadto boginią świętego ognia, uzdrowicielką i opiekunką urodzaju. Skojarzona z Minerwą, była zapewne również boginią gorących źródeł leczniczych, w której świątyniach płonął wieczny ogień." - cytat z książki pod tytułem: ,,Mitologia Celtów" autorstwa Jerzego Gąssowskiego, wydanej w 1979 roku, strona 28.

Brygida może pojawić się w każdej fazie kobiecości: dziewicy, matrony, staruchy. Przejawia się jako kolumna ognia lub jako kobieta z filarem ognia wynurzającym się z jej głowy. Brygida może również przybrać postać węża. Stąd przypisywanie jej do Potrójnej Bogini. 

Czy inicjały tych Bogiń nie kojarzą wam się z czymś?

Oczywiście, że tak! Z inicjałami pisanymi 6 stycznia na drzwiach: K M B.

Ciekawostka:

6 Stycznia swoje imieniny w chrześcijańskim kalendarzu znalazła niejaka Biletrud. „W językach germańskich bil należał do rdzenia słowa „wiedza”, a w staroniemieckim jest określeniem „nadprzyrodzonej siły cudotwórczej”.

 

A jeśli chodzi o tak popularnych tylko Trzech Króli, to Biblia nigdy nie mówiła o tej liczbie, co więcej w oryginalne nie są oni Królami a Magami. 

,,Gdy zaś Jezus narodził się w Betlejem w Judei za panowania króla Heroda, oto Mędrcy ze Wschodu przybyli do Jerozolimy i pytali: «Gdzie jest nowo narodzony król żydowski? Ujrzeliśmy bowiem jego gwiazdę na Wschodzie i przybyliśmy oddać mu pokłon»" - cytat z Biblii (https://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=245)

Przeanalizujmy Go! 

Najpierw zerknęłam do encyklopedii PWN, a tam jasno jest napisane: ,,Mędrcy ze Wschodu, Trzej Królowie, trzech mędrców (magów) ze Wschodu, wymienionych w historii dzieciństwa Jezusa

Według Ewangelii Mateusza magowie, którzy wiedzeni przez gwiazdę, przybyli do Betlejem, by złożyć hołd i dary (mirrę, kadzidło i złoto) nowo narodzonemu królowi żydowskiemu, czyli Jezusowi." - https://encyklopedia.pwn.pl/haslo/Medrcy-ze-Wschodu;3940312.html

Wszędzie gdzie sprawdzicie to słowo Mędrzec jest określeniem na Maga.

W dalszej części Biblii jest napisane na temat gwiazdy na wschodzie. Skoro szli za gwiazdą to znaczy, że interesowali się astrologią i może astronomią, lecz według badań nie była ona wtedy mocno rozwiniętą nauką. Może dlatego planetę Wenus, która prowadziła mędrców nazwali gwiazdą lub poprzez to, że Wenus z perspektywy Ziemi porusza się w kształcie pentagramu, który wygląda jak narysowana gwiazdka. 

Podsumowując, Trzech Królowie, to naprawdę magowie, którzy interesowali się astrologią poprzez oglądanie gwiazd i wyciąganie z tego wniosków. 

Czy to nie dziwne, że obecnie Kościół krytykuje magię oraz astrologię, a dawniej z Magów zrobił Króli? Pomijając fakty, mówiące, że to mogli tak naprawdę nie być mężczyźni, a Trzy Boginie. 

A jeśli chcecie poczytać na temat tego, że Boże Narodzenie jest pogańskim świętem zapraszam Was do artykułu: https://www.ksiegawiedzmy.com/2020/12/boze-narodzenie-to-poganskie-swieto.html

Analiza tekstu biblijnego to jedynie moje rozważania poparte ogólną wiedzą dostępną w encyklopedii PWN. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz