października 09, 2020

Metody wróżenia

"Przepowiadanie losu opiera się na starożytnej sztuce wróżenia, która pozwalała zobaczyć przyszłość poprzez odczytywanie wzorów, kształtów i znaków pojawiających się w naturze." - cytat  z książki Sekretny Język Przepowiedni. Odczytywanie znaków i symboli wróżebnych. - autorstwa Sarah Bartlett


Jest wiele sposobów w jakie możemy wróżyć, przewidywać przyszłość i radzić komuś: Tarot, chiromancja, wahadło, kartomancja, fusy, krystalomancja, I Cing, geomancja, ceromancja. Poznajcie je trochę bliżej. 

Zdjęcie: Haley Owens na Unsplash

Jedną z najpopularniejszych metod jest Tarot. Współczesna talia tarota do wróżenia obejmuje standardowo 78 kart w dwóch podstawowych grupach, określanych jako Wielkie Arkana (22 karty) i Małe Arkana (56 kart). 

Więcej o Tarocie znajdziecie w zakładce: TAROT

Zaraz po tarocie możemy wróżyć z innych kart, co nazywamy Kartomancja.

Karty Lenormand powstały z połączenia kart klasycznych i Tarota, a ich nazwa wywodzi się od nazwiska Mademoiselle Lenormand, która w XIX wieku wykorzystywała je do przepowiadania przyszłości i dzięki temu rozsławiła tę wyjątkową talię w Europie.

Więcej o Kartach Lenormand w zakładce: Karty lenormand 

Oracle Cards po polsku Karty Wyroczni. Są to karty z mądrościami, przepowiedniami, którymi powinniśmy się kierować w życiu. Każda talia jest kompletnie inna i zawiera inny przekaz.

Możecie znaleźć Karty Anielskie, Jednorożców, czy Karty Przewodnictwa Bogiń i wiele wiele więcej. 

Karty Przewodnictwa Bogiń znajdziecie opisane tutaj: http://ezooaza.blogspot.com/p/spytaj-boginie.html

Karty Magiczne Jednorożce: Dzięki kartom Magicznych Jednorożców możesz otrzymywać wiadomości i wskazówki związane z Twoim życiem, przyszłością oraz duchową ścieżką, którą powinieneś podążać. Karty te mogą być stosowane zarówno przez dorosłych, jak i dzieci w każdym wieku. Na każdej karcie widnieje subtelny i piękny wizerunek Jednorożca oraz pozytywne przesłanie. 


Jest mnóstwo talii kart wyroczni, wystarczy poszukać. Każda z nich powinna zawierać książeczkę, która pomoże wam zrozumieć daną talię. 

Karty klasyczne są to karty, którymi gramy np. w makao czy tysiąca. Tak! Z tych kart też można wróżyć i to w sumie od nich zaczęła się moja przygoda z wróżeniem. I uważajcie jak śmieje się, że ktoś wróży z pasjansa , bo tak się da i jest to jedna z metod wróżenia z kart klasycznych.

Znaczenie kart klasycznych przeczytacie tutaj: https://blog.otylia.pl/znaczenie-kart-klasycznych/

Polecam wam bardzo stronę https://blog.otylia.pl/ do poznawania kartomancji. Jestem tam wiele przydatnych informacji, jest to osoba doświadczona i pojawiają się tam rzetelne informacje. 

W ciekawy sposób opowiedziała i porównała karty tarota i oracle cards na swoim kanale Idżys → https://www.youtube.com/watch?v=F4ygc15Tn1I

Obraz Mira Cosic z Pixabay 

Czy można wróżyć z run jest dosyć dyskusyjne...

Słowo “Runy” oznacza tajemnice. Wywodzą się z różnych mitologii i współcześnie trudno określić ich zastosowanie. 

W więcej o Runach znajdziecie na stronie: https://runy.net.pl/

Obraz Aleksey Kutsar z Pixabay 

Kolejno możemy również wróżyć z naszych dłoni. Nazywa się to Chiromancją.

Na samym wstępie przygody z tą nauką warto zapoznać się z chirologia, która dzieli się na trzy podstawowe działy:

1. Chironomię - (z greckiego cheir - ręka, gnome - poznanie), której zadaniem jest szczegółowa analiza osobowości człowieka, na podstawie typu dłoni, palców, wzgórz, wklęsłości na śródręczu.

2. Chorografia - (cheir - ręka, grapo - piszę) - w tym wypadku przeprowadza się szczegółową analizę linii, a także znaków na dłoni.

3. Chiromancja - (cheir - ręka, manteia - wróżenie) jest to połączenie wszystkiego, a więc wyglądu ręki, palców, linii, znaków wraz z predyspozycją medialną osoby odczytującej zapis na dłoni.

Więcej znajdziecie w artykule Chiromancja autorstwa Aibhilla Dreamstohera. Równie popularnym narzędziem do wróżenia jest wahadło

"Sztuka posługiwania się wahadłem radiestezyjnym pochodzi ze starożytnego Egiptu, w którym było używane do wybierania najlepszego miejsca na uprawy rolne." - cytat z książki Sekretny Język Przepowiedni. Odczytywanie znaków i symboli wróżebnych. - autorstwa Sarah Bartlett

U mnie domu opowiadano mi, że dawniej szukano wody przy pomocy dwóch złączonych gałązek, jednak nie wiem, czy to bardziej było wahadło czy różdżka. 

W pracy z wahadłem najważniejsze jest dowiedzieć się jak mówi ono: tak, nie, nie wiem. Możecie do tego kupić specjalną matę lub po prostu zapytać wahadła jak mówi swoje tak, swoje nie i swoje nie wiem i zanotować, zapamiętać. Warto też na początku zadawać mu oczywiste pytania, np. Mam na imię Paulina? lub postawić mleko przed sobą i zapytać wahadło: Czy to jest mleko?

A potem obserwujcie jak rusza się i co mówi wasze wahadło. 

Więcej o nim i o innych metodach wróżbiarstwa znajdziecie w książce podanej na końcu tej zakładki. 

Obraz Hebi B. z Pixabay 

Kolejno opowiem wam o metodzie, którą na pewno znacie z bajek i filmów. Mówię tutaj o wróżeniu z fusów.

"Wróżenie z fusów to nie tylko odczytywanie wzorów, ale cały rytuał obejmujący popijanie herbaty i rozkoszowanie się jej smakiem, aby zrelaksować umysł. Jeśli nie lubisz herbaty możesz użyć kawy parzonej z fusami, na przykład po turecku lub po grecku, albo też do kawy przygotowanej w inny sposób dorzuć trochę fusów pod koniec picia. 

Herbatę powinieneś zaparzyć tradycyjnie, w czajniczku. Filiżanka powinna być szeroka, o pochyłych ściankach, a listki herbaty małe lub średniej wielkości. Pozwól herbacie nasiąknąć przez kilka minut, a następnie nalej do filiżanki, nie odcedzając fusów. Gdy będziesz popijał/a herbatę, myśląc o pytaniach lub sprawach dotyczących przyszłości, które zaprzątają twój umysł, fusy opadną na dno." - cytat z książki Sekretny Język Przepowiedni. Odczytywanie znaków i symboli wróżebnych. - autorstwa Sarah Bartlett

Interpretacja fusów:

Anioł - dobre wieści

Brama - możliwość, przyszłe szczęście

Bransoletka - bliski ślub

Bukiet - miłość i szczęście

Drabina - awans

Drzewo - zmiany na lepsze, spełnione ambicje

Dzwon - niespodziewane wiadomości

Gołąb - szczęśliwy los

Inicjały - ludzi, których znasz - użyteczne kontakty, obce inicjały - nieznajomi okażą się pomocni

Jajko - zamożność, sukces, im więcej jajek tym lepiej

Jaskółka - niespodziewane podróże

Kapelusz - zmiana

Koło - pełne - dobry los, złamane - rozczarowanie, blisko krawędzi - niespodziewane pieniądze

Klucz - nowe możliwości, skrzyżowane klucze - sukces

Kot - kłótnia, oszustwo

Książka - przyszłe sukcesy

Kwadrat - spokój i komfort

Linie - proste - postęp, podróże, faliste - niepewność, ukośne - problemy

Miecz - rozczarowanie, kłótnie

Muszelka - dobre wieści

Orzeł - zmiana na lepsze

Palma - szczęście w miłości

Pierścień - małżeństwo, zaręczyny

Pióro - brak koncentracji

Półksiężyc - podróż

Ptak - dobre wieści, możliwości

Ryba - powodzenie we wszystkich sprawach

Serce - miłość i małżeństwo, godny zaufania przyjaciel

Skrzydła - wiele wiadomości

Tęcza - szczęście, powodzenie

Wróżka - radość i oczarowanie

Znak zapytania - wahanie się, ostrożność

Zdjęcie autorstwa Suzy Hazelwood z Pexels


Przejdźmy teraz do rzeczy mniej powszechnie znanej. 

Czym jest Geomancja?

"Geomancja to sztuka wróżbiarska, która, według tradycji, wykorzystuje wykonane na ziemi znaki. Istnieje wiele metod, lecz najbardziej dotąd popularna posługuje się szesnastoma geomantycznymi figurami, które powstają po nakreśleniu losowej liczby znaków. Symbole uzyskane w  wyniku tego procesu interpretuje się, by udzielić odpowiedzi na zadane pytanie. (...) Geomancja ma również inne znaczenie, które można opisać jako życie w  harmonii z  ziemią. Tym właśnie aspektem zajmuje się starożytna sztuka feng shui. Uznaje ona ziemię za świętość i  twierdzi, że niewłaściwe manipulowanie ziemią grozi nieprzewidywalnymi konsekwencjami. W  przeszłości ludzie zwracali uwagę na dobro ziemi i  starali się żyć z  nią w  harmonii, stosując się do zmian pór roku, pilnując reguły płodozmianu, wykorzystując naturalne źródła wody, a  także odpowiednio rozmieszczając pola uprawne oraz budynki. Niestety, niewiele osób dzisiaj o tym pamięta i  w  końcu zapłacimy wysoką cenę, jeśli nie będziemy troszczyć się o naszą planetę. Pozostałości po tej postaci geomancji można wciąż dostrzec w ceremoniach ochronnych, takich jak chociażby kładzenie kamienia węgielnego." - cytat z książki Geomancja dla początkujących. Proste techniki wróżenia z ziemi. - autorstwa Richarda Webstera


Kolejno poznajmy I Cing

Co ciekawe, mam książkę o I Cingu już wiele lat, ale jakoś nigdy nie zagłębiłam się w to bardziej. 

Czym jest I Cing?

"I Cing, czyli Księga Przemian, to zbiór starożytnych chińskich wróżb i mądrości, które opierają się na obserwacji natury i ludzkiego życia. (...) Najistotniejsze jest to, by dzięki relacji z Księgą przemian narodziła się w nas nowa jakość, nowe spojrzenie na siebie i świat." - cytat z książki I Cing w obrazkach dla niecierpliwych i zabieganych. Tradycyjny na skróty. - autorstwa Marii Piaseckiej

" I Cing opiera się na symbolice Yin i Yang. (...) Składające się z dwóch przeciwstawnych energii, takich jak ciemność i światło, noc i dzień, Słońce i Księżyc, są przedstawione na ośmiu podstawowych trygramach I Cing. Osiem trygramów opiera się na przekonaniu, że podstawowe wzorce natury są językiem, który opisuje każdą naszą działalność. Trygramy reprezentują podstawowe energie natury." - cytat z książki Sekretny Język Przepowiedni. Odczytywanie znaków i symboli wróżebnych. - autorstwa Sarah Bartlett

Tak wygląda:

Pewnie nie raz spotkaliście się z obrazkami, gdzie wróżka wróży z kryształowej kuli. Dowiedzmy się więcej na ten temat. 
Ogólnie wróżenie z luster, szklanej kuli, czy lustra wody nazywa się Krystalomancją. 

"W zamierzchłych czasach ludy wykorzystywały do wróżb taflę wody, później naczynie z atramentem, lustro bądź przezroczyste lub ciemne szkło. Do wróżenia wykorzystywano wszystko to co odbijało światło, zwykle tworząc świetlne refleksy. Zwierciadłu przypisywano cechy magiczne, jako cudowny przyrząd, gdzie nie rozumiano działania optycznego tego zjawiska. W wieku XVI, który nadal był naznaczony polowaniem na czarownice, szerzyły się praktyki tajemne – zainteresowanie magią znacznie się rozwinęło, a w tym zainteresowanie krystalomancją. Wówczas bardzo modne były kryształowe wisiorki traktowane jako amulety bądź talizmany."

Więcej na temat wróżenia ze szklanej kuli znajdziecie w tym artykule: Wróżenie ze szklanej kuli: Tajemnicze narzędzie do odkrywania przyszłości i rozwijania intuicji

Zdjęcie autorstwa Wellington Cunha z Pexels

Źródło: http://ww.okulta.pl/wrozbiarstwo/item/232-krystalomancja

No i ostatnia metoda jaką wam przedstawię na pewno znacie ze szkolnych Andrzejek. 

Jest to Ceromancja

Ceromancja polega na wlewaniu gorącego wosku do misy z zimną wodą. Kiedy zetknie się z powierzchnią wody, zastyga i przyjmuje różnorodne kształty.

Interpretacja kilku kształtów:

Czarownica - ominie cię niebezpieczeństwo

Dom - nadchodzą lepsze czasy

Drabina - zmień nastawienie

Dzwony - wesele

Fajka - spokój i komfort

Fasola - problemy finansowe

Gwiazda - szczęście

Jajo - postęp

Kapelusz - zapowiada zmianę miejsca zamieszkania

Koło - ktoś, kto był daleko, wkrótce powróci

Kula - twój problem nie potrwa długo

Laska - wyjdź z domu i spotkaj się z przyjaciółmi

Nożyczki - rozłąka

Okrąg - pojednanie

Łańcuch - zacznij realizować plany

Łóżko - potrzebujesz wakacji

Miotła - dokonaj zmian

Most - chwytaj okazję

Pajęczyna - przyjemne wydarzenia

Parasol - nadchodzi kłopot

Pierścień - małżeństwo

Pies - twoja samoocena jest zbyt niska

Pióro - problem zostanie rozwiązany

Ryba - ktoś cię zdradzi

Samolot - wycieczka

Serce - przyjaźń zamieni się w miłość

Stół - obfitość

Wąż - strzeż się wroga

Zdjęcie autorstwa Lisa Fotios z Pexels

Dużo więcej informacji znajdziecie w książce: Sekretny Język Przepowiedni. Odczytywanie znaków i symboli wróżebnych. - autorstwa Sarah Bartlett

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz