września 25, 2020

Książki

Tutaj znajdziecie książki, które ja polecam, ale warto żebyście też sami przejrzeli dostępne na rynku książki i podjęli decyzje co was interesuje. 

Na początek warto zacząć czytanie od zapoznania się z historią czarostwa. Dobrymi pozycjami na początek będzie Historia Magii autorstwa Eliphasa Leviego oraz Złota gałąź Jamesa Frazera. 

Pamiętajcie, że zawsze jak widzicie nowe pojęcie lub postać to spróbujcie znaleźć o niej jak najwięcej informacji. 

Historia czarostwa to nie tylko palenia na stosie! To także wiele organizacji i postaci.
Przykładem tego jest Helena Bławatska i jej Towarzystwo Teozoficzne albo Aleister Crowley i stworzony przez niego system magiczny zwany Thelemą czy też jego powiązania z Hermetycznym Zakonem Złotego Brzasku albo z Ordo Templi Orientis, które istnieje do teraz nawet w Polsce. Również współcześnie mamy wiele religii, które warto poznać, na przykład Wicca, która jest związana z Geraldem Gardnerem oraz Alexem Sandersem.

Jeśli zainteresuje Was bardziej konkretna ścieżka, po prostu szukajcie o niej informacji i pytajcie na naszym discordowym serwerze, do którego link znajdziecie na stronie SPOŁECZNOŚĆ.

Polecane wydawnictwa:


Arcadia Mystica
 - ,,To niezależne wydawnictwo powstałe w maju 2020 roku i prowadzone przez grupę czarownic inicjowanych w misteryjną ścieżkę wicca. Wszystko zaczęło się od projektu społecznego prowadzonego przez grupę przyjaciół. W końcu nadszedł czas na bardziej oficjalną i zorganizowaną działalność."

Bibliotheca Alexandrina - ,,Jest niezależnym wydawnictwem, założonym z miłości do książek przez dwoje czarownic z tradycji wicca aleksandryjskiego. Nazwa „Biblioteka Aleksandryjska” zobowiązuje. Mamy ambicję wydawać pozycje dotyczące pogaństwa, magii, duchowości i okultyzmu, które uważamy za ważne, wartościowe i które nam się podobają."

Okultura -  ,,To powstałe w 2001 roku wydawnictwo zajmujące się ukrytym wymiarem kultury (łac. occultus - skryty, tajemny, wyparty). Naszym celem jest udostępnianie czytelnikom jak największej różnorodności idei transgresyjnych wobec dominującego porządku kulturowego, oraz tego, co w naszej kulturze uznaje się za oczywiste. Działamy z pasją i jesteśmy jednym z najstarszych niezależnych wydawnictw funkcjonujących bez przerwy na polskim rynku książki. Podstawą naszej aktywności jest współtworzenie z naszymi czytelnikami nowych zjawisk kulturowych. Dlatego przede wszystkim interesuje nas wydawanie dzieł autorów wcześniej niepublikowanych w Polsce. Dzięki nam polski czytelnik mógł zapoznać się z myślą m.in. tak wybitnych twórców jak Aleister Crowley, Stanislav Grof, Alejandro Jodorowsky, Timothy Leary, Thomas Ligotti, Terence McKenna, Alan Watts czy Robert Anton Wilson."


"Fosforos, czyli „niosący światło”, to w mitologii greckiej personifikacja gwiazdy zarannej, planety Wenus. Wybraliśmy go na patrona naszego wydawnictwa, gdyż – tak jak on – chcemy nieść światło wiedzy i piękna, wytyczając drogę tym wszystkim, którzy poszukują w życiu „czegoś więcej” – kontaktu z bogami i boginiami, z świętością, z absolutem, z transcendencją lub czymkolwiek, co stanowi formę najwyższych mocy. Nie mamy zamiaru ograniczać się co do wyboru publikowanych przez nas pozycji, niemniej chcemy skupić się na tematach związanych ze ścieżkami rozwoju i samopoznania, takich jak: wicca inicjacyjna (wraz z czarostwem tradycyjnym), tradycyjne wolnomularstwo , neopogaństwo i szeroko pojęty okultyzm. Interesują nas szczególnie związki, jakie istnieją między tymi ścieżkami a otaczającym nas światem oraz wszelkimi przemianami, które w nim zachodzą. (...)"

Replika - ,,Jesteśmy wydawnictwem działającym od 2002 roku. To dla Was, Drodzy Czytelnicy dzielący z nami wspólną pasję do literatury, z zaangażowaniem przygotowujemy kolejne książki. Kochamy różnorodność , dlatego nasza oferta wydawnicza zawiera szeroki przekrój gatunków – od literatury kobiecej, przez klasykę literatury światowej, grozę, fantastykę i kryminał, po książki historyczne, literaturę faktu, biografie i wspomnienia – każdy znajdzie u nas coś dla siebie. W naszej ofercie znajdują się dzieła zarówno rodzimych, jak i zagranicznych autorów."

Szczególnie polecam tutaj tę serię książek: 


https://replika.eu/tytul/wierzenia-i-zwyczaje-2/


 Wydawnictwo Aletheia - ,,Wydawnictwo Aletheia publikuje książki z dziedziny humanistyki. Są to głównie przekłady wybitnych dzieł z zakresu filozofii, socjologii i religioznawstwa (m.in. Barthes, Cioran, Eco, Eliade, Heidegger, Nietzsche, Scholem, Weber). Seria „ezoteryczna” obejmuje tak kanoniczne dzieła, jak Biała bogini Gravesa czy książki o mitologii i religiach świata. Seria historyczna (z klepsydrą) przedstawia wybitne monografie zjawisk z dziedziny kultury materialnej i duchowej. W nieco lżejszej serii „;)” ukazują się książki z dziedziny filozofii."

 Troy Books - ,,Troy Books rozpoczęło działalność w 2008 roku, założone przez Jane Cox i Gemmę Gary, jako mały biznes domowy. Książki były drukowane, oprawiane i wysyłane z ich domu w zachodniej części Kornwalii. Od tego czasu Troy Books stało się jednym z najbardziej szanowanych wydawców okultystycznych i ezoterycznych na świecie i jest dumne ze współpracy z utalentowanymi uznanymi i wschodzącymi autorami i artystami, z których każdy jest oddany swojej dziedzinie."


Historia Czarostwa:

Książki w języku polskim:

 1. Złota gałąź, James Frazer, Wydawnictwo: Vis-á-Vis/Etiuda
 2. Biała bogini Robert Graves, Wydawnictwo: Aletheia 
 3. Wiedza magów i jej zastosowanie teoretyczne i praktyczne, Papus
 4. Nauki tajemne w dawnej Polsce - Mistrz Twardowski, Roman Bugaj, Wydawnictwo: Replika
  Seria: Wierzenia i zwyczaje
 5. Astrologia Klasyczna - Hrabia Sergiusz Aleksiejewicz Wroński
 6. Polskie tradycje ezoteryczne 1890-1939 (Tom 1 - Teozofia i antropozofia, Tom 2 - Formacje, ludzie i idee, Tom 3 - Masoneria, Tom 4 - Źródła i dokumenty, Tom 5 - Idee przewodnie.)
Bardzo dużo książek nie tylko o wicca znajdziecie na tej stronie: https://www.wicca.pl/lektury-po-polsku/

Książki w języku angielskim:

 1. The Complete Magician's Tables, Stephen Skinner, Wydawnictwo: Llewellyn
 2. Traditional Witchcraft, Gemma Gary, Wydawnictwo: Troy Books
 3. Alchemy & Mysticism, Roob Alexander
 4. Dictionary of Alchemy: From Maria Prophetessa to Isaac Newton, Mark Haeffner 
 5. A History of Magic, Witchcraft and the Occult
 6. Golden Dawn Magic: A Complete Guide to the High Magical Arts, Cicero Chic
 7. Signs & Symbols: An illustrated guide to their origins and meanings, Miranda Bruce-Mitford
 8. Myths & Legends: An illustrated guide to their origins and meanings, Philip Wilkinson
 9. The Book of English Magic, Philip Carr-Gomm, Sir Richard Heygate 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz