lutego 14, 2024

Walentynki - pogańskie korzenie i odpowiedniki w innych kulturach

Walentynki to święto zakochanych, które obchodzimy 14 lutego. Współcześnie jest to dzień, w którym zakochani wymieniają prezenty, umawiają się na romantyczne randki i wyrażają swoje uczucia. Jednak historia tego święta sięga daleko wstecz i ma swoje korzenie w starożytnym świecie.

Pogańskie Prapoczątki Walentynek

Choć dzisiejsze walentynki są związane z chrześcijaństwem, ich początki można odnaleźć w pogańskim Rzymie. Święto to wywodzi się z tzw. Luperkalii, starożytnego rzymskiego święta płodności, które tradycyjnie obchodzono 15 lutego. W ramach Luperkalii organizowano różnego rodzaju zabawy, w których młode kobiety i mężczyźni dobierali się w pary. Losowali imiona pań z karteczek, a potem spędzali wspólnie całe wieczory.

Kościół katolicki nie był zbyt zadowolony z tych pogańskich tradycji, dlatego postanowił nadać walentynkom chrześcijański kontekst. Święty Walenty, biskup, który żył w III wieku, stał się patronem zakochanych. Sprzeciwiał się cesarzowi Klaudiuszowi II, który zakazywał młodym żołnierzom zawierania małżeństw, aby skupili się wyłącznie na walce. Święty Walenty zginął śmiercią męczeńską 14 lutego 270 roku.

Noc Kupały – Słowiańska Wersja Walentynek

W Polsce, zanim popularność walentynek sięgnęła swojego apogeum w drugiej połowie XX wieku, istniała słowiańska wersja tego święta, znana jako Noc Kupały. Obchodzono je w czerwcu. Było to pogańskie święto, które nie przypadło do gustu kościołowi katolickiemu. Dlatego i na naszych terenach przypisano temu kościelne znaczenie i nazwano to święto Nocą Świętojańską od Św. Jana. 

Noc Kupały była czasem radosnych obrzędów, tańców, wróżb i wspólnego świętowania. Wianki były puszczone na wodę, a młodzi ludzie łączyli się w parę. To święto miało swoje korzenie w naturze i cyklu roku.

Więzienie za obchodzenie Walentynek

W Indonezji, kraju o przeważającej populacji muzułmańskiej, Dzień Zakochanych jest zakazany przez islamską organizację. Uważa się go za promowanie obcej kultury i religii. W Aceh, regionie na północnej Sumatrze, gdzie obowiązuje prawo szariatu, w 2014 roku aresztowano 80 muzułmanów za obchodzenie walentynek.

W innych krajach muzułmańskich również istnieje niechęć do tego święta. Wielu muzułmanów nie tylko nie obchodzi Walentynek, ale także żąda całkowitego zakazu tego święta w całym kraju. Nacisk wyznawców islamu jest tak duży, że już kilka lat temu poczyniono kroki, by zmniejszyć popularność tego wymysłu Ameryki.

Walentynki w starożytnym Egipcie

W starożytnym Egipcie istniały różne święta i okazje związane z miłością, choć nie wszystkie z nich były tak popularne jak dzisiejsze Walentynki. 

Święto Hathor: Hathor była boginią miłości, piękna, muzyki i tańca. Jej święto obchodzono w różnych okresach roku, a uczestnicy świętowali poprzez tańce, muzykę i radosne obrzędy.

Święto Izydy i Ozyrysa: Izyda i Ozyrys to para bóstw, które symbolizowały miłość, płodność i odrodzenie. Ich święto było czasem radosnych uroczystości, a ludzie modlili się o szczęśliwe małżeństwa i potomstwo.

Święto Maat: Maat była boginią prawdy, harmonii i sprawiedliwości. Jej święto było okazją do wyrażania miłości do wartości moralnych i życia w zgodzie z nimi.

Święto Sekhmeta: Sekhmet była boginią ognia, wojny i miłości. Jej święto obchodzono jako czas dziękczynienia za urodzaj i ochrony przed chorobami.

Te święta miały swoje unikalne znaczenie i były ważnymi momentami w życiu starożytnych Egipcjan. Choć nie były bezpośrednio związane z romantyczną miłością, towarzyszyły im uczucia, modlitwy i radość.


Chociaż obchody Walentynek ewoluowały wraz z upływem czasu, nadal możemy dostrzec wpływy tych pogańskich tradycji w dzisiejszych obchodach tego święta. Dla wielu ludzi Walentynki są nadal okazją do celebracji miłości, płodności i przywiązania.

Może warto zastanowić się nad znaczeniem tego dnia poza konsumpcyjnymi prezentami i komercyjnymi akcentami. Możemy przypomnieć sobie o korzeniach tego święta i celebrować je w sposób, który honoruje zarówno jego chrześcijańskie, jak i pogańskie inspiracje – jako czas miłości, wspólnoty i ożywienia.

Czy warto wrócić do tradycji pogańskich i odkrywać ich znaczenie w dzisiejszym świecie? To pytanie, które pozostaje otwarte, ale z pewnością warto się zastanowić nad bogactwem kulturowych inspiracji, które kryją się za pozornie prostymi świętami, takimi jak Walentynki, bo to święto przypomina nam o miłości, zarówno tej romantycznej, jak i przyjacielskiej! 🌹🌿

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz