kwietnia 11, 2024

Kim są masoni w Polsce?

Wolnomularze, zwani też masonami, fascynują wielu ludzi. Czy to oni rządzą światem? Czym w ogóle się zajmują? Kim są? Postanowiłam zgłębić ten temat i przedstawić Wam trochę więcej informacji!

Fot. Unsplash


Na początek zajrzyjmy do definicji masonerii i wolnomularstwa!

Wolnomularstwo, czyli masoneria, to międzynarodowy ruch etyczny, dążący do doskonalenia jednostki i społeczeństwa. Ma za cel osiągnięcie braterstwa ludzi różnych narodowości, poglądów i religii, dzięki przekazywaniu im na drodze inicjacyjnej szczególnej metody wewnętrznego i społecznego rozwoju. Zatem właściwie czym jest wolnomularstwo? - Wolnomularstwo.pl

Najstarsza definicja określa wolnomularstwo (masonerię) jako „szczególny system etyki, osnuty alegoriami i przedstawiony za pomocą symboli”. Zgodnie z wolnomularską koncepcją człowieka, winien on dążyć przede wszystkim do etycznego doskonalenia. Wolnomularstwo to równocześnie międzynarodowy ruch, mający na celu duchowe doskonalenie jednostki i praktyczne braterstwo ludzi różnych religii, narodowości i poglądów. Ruch ten powstał w Anglii na przełomie XVII i XVIII wieku, ale jego źródła ideowe (i jak twierdzi część historyków, także organizacyjne) są znacznie starsze niż on sam.

 Polskie terminy „mason” – „masoneria” pochodzą wprost od angielskiego mason czy francuskiego maçon – czyli mularz. Już w średniowieczu znany był Anglikom termin freemason, którego odpowiednikiem polskim jest wolnomularz – osoba inicjowana, przyjęta do loży wolnomularskiej. Stąd określenie całego zjawiska czy ruchu – wolnomularstwo. Bardziej rozpowszechniony termin o obcym rodowodzie – „masoneria” – w Polsce nabrał w ostatnim stuleciu pejoratywnego zabarwienia. W prymitywnej propagandzie antywolnomularskiej mason stał się synonimem wroga i używany jest zamiennie z określeniem Żyd. Z drugiej strony znaczna część polskiego społeczeństwa nie zna terminów wolnomularz, wolnomularstwo. W niniejszym tekście posługuję się obu określeniami, przy czym preferuję upowszechniony już w XVIII wieku termin wolnomularstwo. Wykorzystuję również dawną nazwę własną ruchu – „sztuka królewska”.

Więcej przeczytacie w źródle tych tekstów: https://wolnomularstwo.pl/baza_artykulow/czym-jest-wolnomularstwo/polubic-wolnomularstwo/

Nie chcę tutaj jedynie kopiować informacji z różnych stron internetowych, dlatego podrzucam Wam dużo lepiej i profesjonalniej napisane informacje w tych źródłach:

https://wolnomularstwo.pl/

https://masonskiemuzeum.pl/

https://glcs.pl/

https://www.srmml.org/

Fot. https://wolnomularstwo.pl/2024/03/03/ponowne-otwarcie-warszawskiej-siedziby-wwp/


Najpopularniejsze Polskie Loże Masońskie:

W Polsce istnieje wiele Lóż Masońskich. Istnieją i męskie i żeńskie, a także takie składające się z Wolnomularzy obydwu płci. Co jest oczywiście obaleniem stereotypu, że masoni to tylko mężczyźni. 

Wielka Loża Narodowa Polski, do której należy Loża-Matka "Kopernik" oraz Loża Nr 2 ,,Walerian Łukasiński"  a także inne loże, które niestety nie udało mi się znaleźć, jednak na jednej ze stron widnieje informacja: "Loża nr 2 „Walerian Łukasiński”. Jest jedną z 16 lóż Wielkiej Loży Narodowej Polski. Jedną z trzech, które utworzyły WLNP w 1991 roku, kiedy wielka loża została odtworzona. Siedzibą WLNP jest Warszawa."

Międzynarodowy Mieszany Zakon Wolnomularski „Le Droit Humain” w Polsce jest to polska organizacja masońska różniąca się od innych tym, że przyjmuje zarówno mężczyzn, jak i kobiety.

Wielki Wschód Polski, do której między innymi należy Loża Wolność Przywrócona.

Ważne dla historii Polek są Kobiece Loże Masońskie

Są to Loża Prometea - pierwsza kobieca loża masońska w Polsce oraz Loża Gaja Aeterna

Na stronie Loży Prometea znajdziemy informacje: 
Loża Prometea jest kobieca, gdyż powstała z inicjatywy Wielkiej Żeńskiej Loży Francji. Istnienie kobiecego wolnomularstwa ma swoje uzasadnienie historyczne. Na początku lat 50. XX wieku kobiety postanowiły zorganizować się w odrębnych lożach, gdyż mężczyźni wcześniej nie dopuszczali nas do wolnomularstwa. I choć panie już od dekad mogą być masonkami, my postanowiłyśmy działać w czysto kobiecym gronie. Co oczywiście nie oznacza, że nie pracujemy także w mieszanych grupach – bardzo często przyjmujemy gości z innych Warsztatów i same odwiedzamy inne loże.

Więcej na temat historii masonek w Polsce dowiecie się z książek, których recenzje niedługo pojawiają się na tej stronie ;) 

W ostatnim czasie miałam niesamowitą możliwość poznać osoby, który miały swój ogromny wkład w rozwój wolnomularstwa w Polsce. 

Ale zacznijmy od początku!

Wykład o masonach

Przypadkowo (a przypadki nie istnieją!) zobaczyłam, że Żydowski Instytut Historyczny dodał wydarzenie na Facebooka pod tytułem: „Szem ha-meforasz” jako masońskie utracone słowo mistrzów!. Stwierdziłam, że w sumie pójdę, bo interesuje się kabałą, masonami i wszystkim, co z tym związane. W tym czasie przypomniałam sobie o książkach z Wydawnictwa Fosforos, które miałam do przeczytania na temat masonów. Z ciekawości przeczytałam je w 2 dni! A ich recenzja pojawi się już nie długo. Autorką tych książek jest Bożena Mirosława Dołęgowska-Wysocka. Jest ona ważną postacią w rozwoju polskiej masonerii w Polsce, szczególnie dla tej kobiecej części. 

Jest to masonka, dziennikarka, wydawca, publicystka, blogerka. (...) W 1982 r. wyszła za mąż za Adama W. Wysockiego, z którym ma córkę Aleksandrę. [To on zainspirował ją do dołączenia do żeńskiej loży masońskiej.] Do wolnomularstwa wstąpiła 25 września 1993 r. w paryskiej loży Róża Wiatrów należącej do Wielkiej Żeńskiej Loży Francji. Tam 2 lata później została czeladniczką, a w sierpniu 1998 r. została mistrzynią wolnomularską. W tymże roku powstał Trójkąt wolnomularski, którego została przewodniczącą. Po utworzeniu 4 listopada 2000 r. loży Prometea na Wschodzie Warszawy, pierwszej polskiej loży kobiecej, została do niej afiliowana. Pełniła w niej funkcje: sekretarza, mówczyni, jałmużniczki, posłanki a w 2010 r. została Czcigodną Mistrzynią loży, którą funkcję pełniła do 2013 r. W listopadzie 2010 r. została członkinią – założycielką drugiej polskiej loży kobiecej Gaja Aeterna, była w niej mówczynią, sekretarzem, pierwszą dozorującą, posłanką, a od 2019 do 2022 r. jej Czcigodną Mistrzynią. Była członkinią – założycielką loży LUX ORIENTIA na Wschodzie Warszawy, loży doskonalenia (stopnie od IV do XIV), gdzie pełni funkcję sekretarza. (...)

Była wraz z mężem Adamem W. Wysockim (brat w WWP) założycielką i wydawczynią Wolnomularza Polskiego”. Pismo nieregularnie wychodziło od 1993 r. do 2018 r., roku śmierci Adama W. Wysockiego. Pełniła tam funkcję sekretarza Rady Naukowej (w latach 90.), sekretarza redakcji, a od 2016 r. objęła funkcję redaktorki naczelnej. Napisała dziesiątki artykułów poświęconych polskiemu wolnomularstwu, a zwłaszcza masonerii kobiecej. Po zaprzestaniu wydania papierowego, prowadziła profil pisma na FB.

Trzy lata po śmierci męża, założyła Domowe Muzeum Wolnomularstwa im. Adama W. Wysockiego pod patronatem Instytutu Sztuka Królewska w Polsce, które we wrześniu 2022 r. weszło do Międzynarodowej Sieci Muzeów Domowych.

Źródło: https://masonskiemuzeum.pl/o-mnie/

Pani Bożena Wysocka prowadzi, jak powyżej zostało wspomniane w cytacie, Domowe Muzeum Wolnomularstwa im. Adama W. Wysockiego, które miałam możliwość odwiedzić. Jest to niesamowite miejsce pełne historii i ducha masońskiego. Co ciekawe istnieje możliwość wirtualnego spaceru po tym muzeum, jeśli jesteście zainteresowani tematami powiązanymi z wolnomularstwem. 

Link do wirtualnego spaceru: https://app.lapentor.com/sphere/domowe-muzeum

Poniżej wrzucam Wam parę zdjęć zrobionych przeze mnie. 

O tym co jest na tym zdjęciu przeczytacie tutaj: https://www.facebook.com/wolnomularz/posts/pfbid0aUDiVm5ErVqUYfDEuFxViUzQaTP9Si5VGnimfUax8wj4YQWPR7GFngXp4qUWCWR8l
Więcej o tym muzeum przeczytacie na stronie: https://masonskiemuzeum.pl/

Muzeum skupia się głównie na działalności wolnomularskiej Adama Witolda Odrowąż – Wysockiego, polskiego dziennikarza, wykładowcy akademickiego i działacza politycznego,  wolnomularza, prezydenta Grupy Polskiej Uniwersalnej Ligi Masońskiej, wielkiego edytora  Wielkiego Wschodu Polski, współpomysłodawcy, redaktora naczelnego i wydawcy „Wolnomularza Polskiego ”. 

Od 1992 r. związany z ruchem wolnomularskim. 17 października 199r roku został inicjowany w loży Wolność Przywrócona, wówczas należącej do Wielkiego Wschodu Francji, następnie przeszedł do loży Europa (po konflikcie między braćmi w sprawie „Wolnomularza Polskiego”), gdzie 29 maja 1994 r. nadano mu stopień mistrza. W 1998 r. został czcigodnym mistrzem loży Europa. Później przeszedł do loży Nadzieja. Był współzałożycielem powołanego 8 lipca 1997 r. Wielkiego Wschodu Polski, 17 stycznia 1998 r. został zastępcą Wielkiego Mistrza WWP ds. mediów, w latach następnych pełnił funkcję Wielkiego Edytora WWP, także – przez wiele lat – honorową. W 1994 r. zainicjował Polską Grupę Narodową Uniwersalnej Ligi Masońskiej, której został Prezydentem.

23 kwietnia 2018 r., na mocy jednogłośnej decyzji Rady Najwyższej Polski 33° i Ostatniego Stopnia Rytu Szkockiego Dawnego i Uznanego, jej Suwerenny Wielki Komandor dokonał obrzędu podniesienia B:. Adama Witolda Wysockiego do najwyższego stopnia wolnomularskiego wtajemniczenia. „Tym samym dołączył On do łańcucha Suwerennych Wielkich Inspektorów Generalnych – Braci, którzy swoim wielkim zaangażowaniem w pełni udowodnili oddanie ideałom Zakonu i których stawia się za wzór przyszłym pokoleniom wolnomularzy” – jak pisano w uzasadnieniu. 

Zmarł w październiku 2018 roku. 3 lata po jego śmierci żona Adama W. Wysockiego zainicjowała Domowe Muzeum Wolnomularstwa im. Adama W. Wysockiego. W dniu 23 kwietnia 2022 r., w 10-lecie powstania Instytutu „Sztuka Królewska w Polsce”, zostało ono uroczyście otwarte. Instytut objął patronatem tę unikatową w Polsce placówkę wolnomularską. W dniach 23–25 września 2022 r. odbyło się w Kudowie-Zdroju i Czeskiej Skalicy XV Forum Muzeów Domowych, na którym Bożena M. Dołęgowska-Wysocka po raz pierwszy publicznie zaprezentowała muzeum i sylwetkę Adama W. Wysockiego. Od tego też czasu placówka należy do Międzynarodowej Sieci Muzeów Domowych.

Źródło: https://masonskiemuzeum.pl/o-mnie/

Dla mnie była to bardzo fascynująca wizyta, podczas której mogłam się naprawdę wiele dowiedzieć. 

Jeśli macie jakieś pytania to śmiało piszcie je w komentarzach lub do mnie na Instagramie @paulina.jedlinska i @ksiegawiedzmy, a postaram się wam odpowiedzieć lub przekierować Was do odpowiednich źródeł. 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz