listopada 28, 2020

Hekate

Dla wielu przychodzi bez imienia, które ujawnia się w chwilach wielkiego osobistego bólu i straty. Jest zwiastunem mocy i uzdrowienia. Kręci kołem czasu, wplatając swoją magię i tajemnicę przez cały czas. Ognista iskra, która żyje w całym wszechświecie. Iskra, która napędza jej wybrane, czarownice, kiedy tka swoje zaklęcia i rytuały. Ona jest Matką Czarownic.

Hekate zazwyczaj odpowiada na prośby poprzez wizje i sny.

Związana ze starożytną medycyną, od uzdrawiania umysłu po wywoływanie szaleństwa u tych, którzy próbują ją wykorzystać. Jest nieustraszoną przewodniczką, która mieszka w przestrzeniach między światem ludzi a światem duchów, oferując nam drogę do duchowej przemiany. Mieszka na skrzyżowaniu dróg, gdzie przekraczamy niewidzialną zasłonę, aby zanurzyć się w niewidzialnej rzece, która jest jej królestwem.

Hekate dzierży klucze do niewidzialnych światów. Stoi na pograniczu tego, co przyziemne i tajemnicze.

Z pewnością nie jest boginią dla każdego. Jej czarownice wiedzą, kim są. Wiemy, że nadszedł nasz czas. Nasze przebudzenie jest teraz. Pamiętaj, kim jesteś.

Zdjęcie: „Hekate” Victorii Francés

Jej nieodłącznym atrybutem jest księżyc. Nów – Pełnia – Nów – w takim rytmie toczy się życie kobiety. Hekate patronuje każdemu etapowi życia kobiety – sama wyraża istotę zmian, której kobiety podlegają. Jest z nami, gdy zaczynamy miesiączkować, gdy rodzimy dzieci, towarzyszy nam, gdy się starzejemy – przypominając, że świętością, boskością naznaczona jest każda cząstka naszego życia.

Posągi Hekate o trzech obliczach ustawiano na rozdrożach tak, by każda twarz bogini patrzyła na inną drogę i chroniła podróżnych przed złymi demonami. Wierzono, że w nocy pojawia się ona na rozstajnych drogach w otoczeniu psów i duchów. Przybiera wtedy upiorną postać, chodzi po grobach i zwiastuje nieszczęście. 


Ulubione osoby:

Położne, czarownice, uzdrowiciele, zielarze, miłośnicy psów i ratownicy; jest matroną kobiet w ogóle i chroni tych, którzy jeżdżą konno.

Wyobrażenia:
Hekate, Królowa Wiedźmy, jest nieprzeciętną zmiennokształtną: zwykle manifestuje się jako czarny pies lub dojrzała kobieta. Może objawiać się jako wynędzniała, zgniła starucha lub seksowna, elegancka, uwodzicielska kobieta. Od czasu do czasu ma nawet manifestację syreny. Może nosić węże we włosach. Co jakiś czas pojawia się jako czarny kot, wąż lub smok.

Atrybuty:
Klucz, latarka, kociołek, nóż, miotła

Godło:
Gwiazda i półksiężyc

Duchowi sojusznicy:
Hekate może być czczona obok Artemidy , Persefony, Demetera i / lub Kybele. Hekate tańczy w otoczeniu Dionizosa.

Święte zwierzęta:
Węże, ropuchy, smoki, koty, ale przede wszystkim psy: Hekate ma niezwykle silną więź z psami: nawet gdy przejawia się w ludzkiej postaci, zwykle towarzyszy jej para psów. Jeśli pojawia się bez psów, Hekate może krążyć po psach. Jakoś będzie to psie odniesienie.
 
Ptak:
Bocian

Kolor:
czarny

Numer:
3, 13

Ciała niebieskie:
Syriusz the Dog Star; Księżyc, zwłaszcza faza Ciemnego Księżyca

Rośliny:
Czosnek, lawenda, mandragora, henna

Drzewa:
Granat; topola czarna; palma daktylowa; cis
 
Czas:
Noc to właściwy czas dla Hekate: przyjmuje ofiary i petycje tylko w nocy. Wszystkie uroczystości, rytuały i ceremonie na jej cześć odbywają się po zmroku. Jedynym dopuszczalnym oświetleniem są świece lub pochodnie.

Święte daty:
Ostatni dzień każdego miesiąca poświęcony jest Hekate.
• We Włoszech 13 sierpnia Hekate uczestniczyła w festiwalu z Dianą.
• Piątek 13 sierpnia jest szczególnie święty.
• 16 listopada to Noc Hekate dla nowoczesnych Wiccan i Neo-Pagans.

Ofiary:
Jajka, czosnek i miód (zwłaszcza miód lawendowy); rogaliki i pieczywo i ciastka w kształcie półksiężyca; świece; kadzidło; obrazy psów, zwłaszcza czarnych psów; działania w imieniu psów

Symbol Hekate:


O historii Hekate w mitologii greckiej możecie przeczytać tutaj: http://archeos.pl/artykul/5517

Książki o Hekate:
Hekate. Keys to the Crossroads. - Sorita D'Este
Hekate. Her sacred fires. - Sorita D'Este
Keeping Her Keys. An introduction to Hekate's modern witchcraft. - Cyndi Brannen
The temple of Hekate - Tara Sanchez

Książki o mitologii:
Słownik mitologii greckiej i rzymskiej. - Pierre Grimal
Ilustrowany słownik mitologii greckiej i rzymskiej. - Lucyna Stankiewicz
Bogowie, demony, herosi. Leksykon. 
Podręczna miniencyklopedia mitologii. Grecy, Rzymianie, Celtowie. 
Mitologia starożytnej Grecji. - Michał Pietrzykowski
Mitologia. Wierzenia i podania Greków i Rzymian. - Jan Parandowski

Artykuł na podstawie własnego tłumaczenia stron:
https://occult-world.com/hecate/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz