września 21, 2020

Jak zacząć?

Kiedy po raz pierwszy rozpoczynasz swoją przygodę z tym rzemiosłem - lub z jakąkolwiek inną praktyką - możesz poczuć się przytłoczony lub zagubiony samą liczbą dostępnych tematów, a może nawet bardziej - szeroką gamą sprzecznych informacji na ten temat. Tak naprawdę, od czego zacząć? Co należy zrobić? Zalecamy zacząć od tych ważnych aspektów twojej praktyki:

1. Na początek zadaj sobie pytanie - po co tak właściwie chcesz praktykować czarostwo, okultyzm, czy inne pokrewne dziedziny. 

2. Rozeznanie i rozpoznanie ważności źródeł. 

- Naucz się rozpoznawać! Rozróżnianie informacji stronniczych jest istotne, by móc uzyskać rzetelne informacje i unikać osób, które próbują Cię przekonać do określonego poglądu lub coś Ci sprzedać. Czy źródło ma charakter informacyjny, czy ma podstawy do swoich twierdzeń? Prawdziwą informacje znajdziesz w przynajmniej 3 dobrych źródłach. UWAGA! Media społecznościowe nie są źródłami informacji! Mogą nimi być książki, artykuły, strony internetowe, które znajdziesz w zakładce Polecane Książki oraz w Polecane Strony     

3. Rozpoznawanie i oduczanie się stereotypów. Popularne wyobrażenia fae, demonów i tego, co magia może naprawdę zrobić, szczególnie przez pryzmat współczesnych mediów (filmów, programów telewizyjnych, gier wideo itp.) nie jest do końca taka jak to wygląda w rzeczywistości. Nie wszystko jest takie jak pokazują to filmy fantasy, legendy czy inne tego typu rzeczy.

- Jak skutecznie i samodzielnie prowadzić poszukiwania wiedzy, a następnie zastosować je w praktyce? 
 a) Użycie kluczowych terminów i odpowiednich wyszukiwarek może dać o wiele więcej, niż się spodziewasz.
 b) Co tak naprawdę jest dla Ciebie istotne? Czy te rzeczy mają znaczenie, czy po prostu pochłaniasz jak najwięcej informacji, bo dlaczego nie?
 c) Możesz jednocześnie badać i praktykować - kto powiedział, że zbadanie wszystkiego musi być krokiem pierwszym z dwóch? Pamiętaj, jednak, że badanie jest potrzebne na początek, by móc to robić bezpiecznie, a nie rzucać się w ogień.

4. Badanie historii. Przyjrzyj się historii swojej praktyki, skąd się wzięła, jak zmienia się w zależności od kultury. Zbadaj swoją historię - np. swoje drzewo genealogiczne i dziedzictwo. Przyjrzyj się historii swojej okolicy, jak wpływa ona na Twoją praktykę?

5. Przywłaszczenie, zamknięte kultury. Pamiętaj, że zamknięte praktyki można wykonywać jedynie w grupie osób do tego przeznaczonych, na przykład inicjowanych w danej praktyce. Przykładem tego, jest bycie szeptuchą. Są to głównie osoby prawosławne, inicjowane w tej ścieżce, a także zazwyczaj pochodzące z rodziny szeptuch. Podobnie jest w religii wicca, gdzie wymagana jest inicjacja. Oczywiście znajdziecie wiele informacji o eklektycznej ścieżce wicca, ale to nigdy nie będzie to samo, co prawdziwa wicca, w której kowen ma swoje tradycje.

6. Dokumentowanie swoich postępów. Jaki styl uczenia się najbardziej Ci odpowiada? Wyrób w sobie nawyk zapisywania wszystkiego co dla Ciebie istotne!

7. Pieniądze nie są koniecznością. Pracuj na ziemi, używaj tego, co masz - bądź kreatywny. Nie potrzebujesz super drogich narzędzi ani składników, jeśli Cię na nie nie stać.

8. Uznanie siebie za początkującego nie jest złe. Nie porównuj się z osobami z wieloletnią praktyką i nie bierz na siebie więcej, niż jesteś w stanie wziąć. Bycie "nowym" nie musi być złe, nie oznacza też, że trzeba przejść przez określony zestaw tematów. Rozeznanie i krytyczne myślenie to podstawa, gdy zaczynasz chodzić nową ścieżką. Zdrowa ostrożność jest lepsza niż strach. Jako "początkujący" możesz zająć się wszystkim, pod warunkiem, że rozumiesz, do czego dążysz. Nie spiesz się. Punkt, na którym się koncentrujesz, może się zmieniać w trakcie praktyki, ale nie oznacza to, że się cofasz. Nie przywiązuj się zbytnio do miejsca, w którym się znajdujesz - tymczasowy punkt orientacyjny nie jest etykietą na stałe. Będziesz się zmieniać i to jest w porządku. 

9. To, co chcesz robić, a to, co możesz. Magia ma ograniczenia w swoich różnych formach, ważne jest, aby wiedzieć, co jest najlepsze w danym medium. Jeśli odkryjemy, że można rzucać kulę ognia, dowiesz się o tym jako pierwszy. Pamiętaj o swoich fizycznych i psychicznych ograniczeniach, magia nie musi działać na twoją niekorzyść.

10. Rozpoznawanie swoich uprzedzeń i przesądów, rozumienie, kiedy się przesadza. Nie możesz mylić jednej kultury lub systemu z innymi - praktyki są zróżnicowane i ich postrzeganie nigdy nie będzie jednomyślne, nawet w obrębie własnej społeczności. Twoja moralność i przekonania nie będą odpowiadać wszystkim, nie możesz zakładać, że każdy, kogo spotkasz, myśli tak samo jak Ty.

11. Warto pytać innych! Obecnie dobrym pomysłem będzie zostawienie różnych grupek na Facebooku i przeniesienie się na Discorda, bo na nim obecnie tętni magiczne życie. Chcę zaznaczyć, że nie są to serwery edukacyjne, a bardziej łączące społeczność, która jest zainteresowana tematyką czarostwa i pokrewnych z nim dziedzin.

Pamiętajcie, jeśli ktoś was wyzywa, bo mniej umiecie lub czegoś nie wiecie - uciekajcie! Jeśli ktos was atakuje i nazywa to sprawdzaniem wiedzy - uciekajcie! Jeśli ktoś uważa, że daną rzecz można praktykować tylko jak on uważa i nie podaje książek popierających to twierdzenie - uciekajcie! Jeśli któś mówi, że macie czytać TYLKO anglojęzyczne książki - uciekajcie!

Co innego jak ktoś was traktuje z szacunkiem i mówi, że słuchaj to wygląda trochę inaczej wytłumaczę Ci. Każdy się może mylić i popełniać błędy, nawet jeśli już siedzi w czarostwie wiele lat. Dlatego też wszystko co znajdujecie na Discordach również sprawdzajcie. Nikt nie jest Alfą i Omegą, żeby wiedzieć wszystko na temat magii i czarostwa. Pamiętajcie również, że ścieżki się od siebie różnią.

Link do discorda Księga Wiedźmy: https://discord.gg/ndn7yPZW4k

12. Dobrze jest słuchać swojej intuicji, ale też mieć poparcie swoich przeczuć w formie namacalnych źródeł i efektów swojej pracy. Jeśli w coś wierzysz, czujesz, że tak powinno to wyglądać, a nie do końca znajdujesz potwierdzenie tego w życiu, nie martw się, że coś jest nie tak. Po prostu musisz więcej czytać, rozwijać się. I po pewnym czasie zrozumiesz, że idealnym połączeniem jest intuicja wraz ze zdobytą wiedzą.

13. Wyłącz TikToka! Znajdują się tam głównie treści, które mają za zadanie przyciągnąć odbiorców a nie nauczyć czegoś innych. Nie jest to strona edukacyjna a bardziej rozrywkowa i wszystko co tam znajdziecie sprawdzajcie i miejcie dystans do wszystkiego co zobaczycie w tej aplikacji. Traktujcie TikToka bardziej jako dodatkową ciekawostkę, a nie głównie źródło wiedzy. Podobnie jest na Instagramie, tylko tam częściej znajdziecie dobrze opisane schematy, ale i tak sprawdzajcie źródła. Jeśli chodzi o YouTube i inne social media to często na nich wiedźmy przedstawiają swoją praktykę lub jej bardzo mały fragment. Na platformie YouTube jedynie co polecam oglądać to recenzje książek, bo to w nich jest największa wiedza.. a i nie w każdych... niestety.

Mamy nadzieję, że powyższe 13 podpunktów pomoże wam w waszym rozwoju na magicznej ścieżce. 

Czytaj, poznawaj i zagłębiaj się!

Dla Ciebie powstała ta strona!

Miłego buszowania! 💕

5 komentarzy:

 1. Bardzo przystępnie napisane i z pewną ostrożnością. Nie narzucasz nikomu trasy, ale pokazujesz niektóre niebezpieczeństwa. Może warto dodać, że ogólnie zajmowanie się czarami jest samo w sobie niebezpieczne. Ale to moja zdanie.

  pozdrawiam
  Kacper137

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dzięki za opinię i dodanie wskazówki od siebie 😊

   Usuń
 2. Ciekawy post, dobrze się go czyta. Od siebie polecę taki kanał na YouTube, który nazywa się Kuchnia Czarownika. Był i jest bardzo przydatny na mojej ścieżce rozwoju :))

  OdpowiedzUsuń