października 25, 2020

DIANA

Diana to klasyczna bogini Księżyca i łowów oraz jeden z najważniejszych aspektów bogini w Wicca. Diana (odpowiednik greckiej Artemidy) uosabia pozytywne cechy księżyca, który jest źródłem magicznej mocy Czarownic, a także niezależności, poczucia własnej wartości i zaciekłej agresywności. Bogini-dziewica i dziewica wojowniczka, jest wieczną feministką, której nie ma żaden mężczyzna i z nikim nie jest zobowiązana. 

Jako bogini księżyca, Diana dzieli księżycową trójcę z Selene i Hekate i służy jako patronka bogini czarownic. W trójcy reprezentuje władzę nad ziemią. 

Początki Diany jako Artemidy obejmują bogatą mitologię. Jej kult rozkwitł w całym regionie śródziemnomorskim w epoce brązu. Amazonki budują jej świątynię w kształcie ula w Efezie około 900 roku pne i jest ona uważana za siódmy cud starożytnego świata. W świątyni znajdował się posąg Czarnej Diany, na którym wszczepiono magiczny kamień. Cesarz Teodozjusz zamknął świątynię w 380 roku, rzekomo dlatego, że gardził religią kobiet. Pierwsi chrześcijanie starali się zniszczyć kult jako wyznawcy diabła, a Czarna Diana została zmiażdżona ok. 400.

Według mitu Artemida urodziła się z Zeusa i Leto, bóstwa natury i siostry bliźniaczki Apolla, który stał się bogiem wyroczni i Słońca. Zaraz po urodzeniu Artemida została wrzucona w rolę opiekuna i pomocnika kobiet. Chociaż Artemida urodziła się bez bólu, Apollo spowodował wielkie cierpienie Leto. Artemida była położną. W rezultacie kobiety tradycyjnie modliły się do niej o ułatwienie porodu.

W młodości Artemida wykazywała chłopięce zamiłowanie do przygody i niezależności. Na jej prośbę Zeus podarował jej łuk i kołczan ze strzał, bandę nimf, które za nią podążały, stado psów, krótką tunikę odpowiednią do biegania i wieczną czystość, aby mogła biec po bezdrożach. Szybko chroniła dziką przyrodę i zwierzęta, a także ludzi, którzy apelowali do niej o pomoc, zwłaszcza kobiety gwałcone i prześladowane przez mężczyzn.

Równie szybko karała obrażających mężczyzn. Actaeon, myśliwy, który zauważył Artemidę i jej nimfy kąpiące się nago w sadzawce, został zamieniony w jelenia i rozszarpany na kawałki przez własne ogary. Zabiła Oriona, którego kochała, strzałą w głowę. W jednej wersji została oszukana do zabicia Oriona przez Apolla, który nie lubił Oriona; w innej wersji zabiła go z zazdrości o jego uczucia do Dawn. Wysłała dzika, aby spustoszył okolicę Calydon jako karę dla króla Oeneusa, ponieważ zapomniał włączyć ją do ofiary z pierwszych owoców zbiorów. (Żaden z najodważniejszych wojowników Grecji nie mógł zabić dzika. Do tego potrzebna była inna kobieta, Atalanta).

W micie brytyjskim Diana poleciła księciu Brutusowi z Troi uciekać do Wielkiej Brytanii po upadku tego miasta. Brutus, który wówczas założył brytyjską rodzinę królewską, wzniósł ołtarz Diany w miejscu, w którym dziś znajduje się katedra św. Pawła. Zachowaną pozostałością tego ołtarza jest Kamień Londyński.

Dopiero w V i VI wieku kult dianicki rozkwitł wśród europejskich pogan. Wraz z powolną chrystianizacją Europy Diana zaczęła kojarzyć się ze złem i szatanem. We wczesnym średniowieczu uważano ją za patronkę czarnoksięstwa (zła) i prowadzącą procesje i obrzędy czarownic. Historyk Jeffrey B. Russell zauważa, że procesje czarownic Dianic nie były znane w czasach klasycznych, ale prawdopodobnie wyrosły z krzyżackiego mitu o Dzikich Łowach, nocnej szale duchów, które zniszczyły okolicę. Kleryccy uczeni mogli zastąpić krzyżackie boginie, Holdę i Bertę, Dianę, znane bóstwo, które czasami przewodziły Dzikiemu Gonowi i które zostały zidentyfikowane przez Kościół jako wyznawcy Diabła.

Canon Episcopi, prawo kościelne napisane ok. 900, wzmocnił wizerunek diabelskiej Diany, która przewodzi czarownicom:

Nie można pominąć tego, że niektóre niegodziwe kobiety, wypaczone przez Diabła, uwiedzione przez iluzje i zjawy demonów , wierzą i wyznają, że w nocy jeżdżą na niektórych bestiach z Dianą, boginią pogan, i niezliczone rzesze kobiet, które w ciszy umarłych nocy przemierzały wielkie przestrzenie ziemi i były posłuszne jej rozkazom jak ich pani, a w niektóre noce były wzywane do jej służby.

Diana związała się także z Herodiadą, żoną Heroda, odpowiedzialną za egzekucję Jana Chrzciciela. Herodiada przybrała postać Demona, skazanego na wieczne wędrowanie po niebie, ale Bóg pozwolił mu odpoczywać na drzewach od północy do świtu. We włoskiej tradycji imię Herodiada stało się Aradia. W XIX wieku Charles Godfrey Leland zanotował ustne legendy przekazane mu przez czarownice etruskiego pochodzenia, dotyczące Aradii, córki Diany i jej brata Lucyfera. Diana wysłała Aradię na ziemię, by nauczyła czarownic ich rzemiosła.

Brytyjska antropolog Margaret A. Murray błędnie wierzyła, że zorganizowany dianicki kult czarownic istniał przez całe średniowiecze i stulecia polowań na czarownice, chociaż nie zachowały się żadne dowody na to. Murray w dużym stopniu polegał na Canon Episcopi przy rozwijaniu tych idei. Zostały adoptowane przez Geralda B. Gardnera , kluczową postać w odrodzeniu czarownictwa w Wielkiej Brytanii w latach pięćdziesiątych.

Diana w Wicca

Chociaż większość Wiccan nie wierzy już w średniowieczny kult dianicki Murraya, czczą Dianę jako pogańskie bóstwo i archetyp. Jako część aspektu potrójnej bogini księżyca, Diana rządzi nowym i przybywającym księżycem, dwutygodniowym okresem, który jest pomyślny dla magii związanej z nowymi początkami, wzrostem i osiągnięciami. Diana jest wzywana jako wychowawczyni i obrończyni. Podczas pełni księżyca przekazuje swoją moc Selene.

Tradycja Dianic

Jako archetyp Diana służy jako wzór do naśladowania dla feministycznego czarostwa, zwanego tradycją Dianic. Jest wolnym duchem, osobą, która osiąga sukcesy, która wie, czego chce i zdobywa punkt jednym strzałem. Nie jest uzależniona od mężczyzn ani przez nich podporządkowana. Choć księżycowa bogini, chodzi po ziemi, a jej królestwem jest dzicz; jest jednym z naturą.

Starożytny Duch

Diana to starożytny duch, rdzenny we Włoszech, prawdopodobnie etruski lub łaciński. Wyprzedziła Rzymian w tym regionie, a następnie podróżowała z nimi po Europie, stając się dobrze znaną na całym niegdyś gęsto zalesionym kontynencie. Diana ma władzę nad magią, czarami, kobietami i dziećmi, dziką przyrodą, płodnością, polowaniami i dzikimi zwierzętami. Ponadto jest patronką niewolników i wyjętych spod prawa, z których wielu znalazło schronienie w jej leśnym sanktuarium. Jej cześć mogła się rozpocząć w tym sanktuarium w Nemi u podnóża Alban Hills. Ostatecznie poświęcono jej świątynię na rzymskim wzgórzu Awentyn, najprawdopodobniej po zwycięstwie Rzymian nad Latynosami w V wieku p.n.e.

Diana mogła początkowo być wybitną boginią w regionie rzymskim, w połączeniu z tak ważnymi męskimi duchami, jak Janus i Jowisz. Niektórzy sugerują, że była władczynią nocy, podczas gdy Jowisz rządził dniem. Jest jednak boginią anarchiczną, duchem ekstazy i niezależności. Chociaż Rzymianie włączyli ją do swojego panteonu i oddali jej cześć, była nieco marginalizowana i pomniejszona, kojarzona z niewolnikami, imigrantami i niecnymi ludźmi, podczas gdy Junona została oficjalną boginią państwową.

Diana była uwielbiana w całej Europie. Inne wersje jej imienia to:

• Jana, Tana (włoski)

• Debena, Devana (czeski)

• Diiwica (serbski)

• Dziewona (polska)

• Gana (Transylwanii)

Wysiłki mające na celu utożsamienie jej z Artemidą mogły być częścią tego procesu ubytku. Tożsamość Diany została przejęta przez Artemidę. Przez wieki Diana była intensywnie identyfikowana z grecką Artemidą; ich nazwy są często używane zamiennie i może być trudno je rozróżnić, chociaż początkowo były to różne duchy. Imiona Artemida z Efezu i Diana z Efezu są również używane zamiennie.

Większość zachowanych informacji dotyczących jej kultu i wpływów pochodzi od jej wrogów, świętego Pawła z Tarsu i innych wczesnych pisarzy chrześcijańskich. Kult Diany był tak popularny w Europie i Azji Mniejszej, że pierwsi chrześcijanie postrzegali go jako jednego ze swoich głównych rywali. Późniejsze zniszczenie europejskich lasów i dzikiej przyrody, zwłaszcza wilków, mogło być metodą wykorzenienia potęgi i wpływów Diany.

Kiedy chrześcijaństwo osiągnęło władzę polityczną, Diana została całkowicie oczerniona. W 1487 roku hiszpański inkwizytor Tomas de Torquemada stanowczo stwierdził: „Diana jest diabłem”. Towarzystwo Diany było jednym z terminów Inkwizycji dotyczących czarów. Żadne bóstwo nie było bardziej związane z czarami podczas Płonących Czasów. Oddanie Dianie przetrwało polowanie na czarownice i pozostaje żywotne. Jest jednym z najbardziej ukochanych bóstw współczesnych i ma centralne miejsce we włoskiej tradycji czarów, Stregherii.

Znana również jako: Dea Jana

Święto: 13 sierpnia

Ulubione osoby: Złodzieje; wyjęci spod prawa; niewolnicy; szamani; czarownice; wróżki; Diana ma władzę nad kobietami, ale mężczyźni czcili ją równie namiętnie: to, co określa się jako wilkołaki, może tak naprawdę być męskimi wilkami-szamanami lub księżycowymi kapłanami oddanymi Dianie.

Wyobrażenia: Chociaż zwykle wyobrażano ją sobie jako piękną młodą kobietę, w celtyckiej Europie Diana była czczona w formie kłody.

Ikonografia: Obrazy Diany i Artemidy są zwykle używane zamiennie.

Święte miejsca:

• Gaje dębowe

• Lasy w ogóle

• Słynne drzewo czarownic w Benevento we Włoszech

• Jezioro Nemi i cały Las Nemi: Do jeziora wpłynął strumień ze świętej groty w pobliżu Świątyni Diany. Lustro Diany nazywa wulkaniczne jezioro otoczone z trzech stron zalesionymi klifami.

• Świątynia na rzymskim wzgórzu Awentyn

• Obecna katedra św. Etienne w Metz we Francji, zbudowana na miejscu jej świątyni

Czas:

• Festiwal Pochodni odbywał się corocznie na cześć Diany, począwszy od 13 sierpnia. Kobiety niosły pochodnie do swojej świątyni w Nemi i gdzie indziej uczestniczyły w procesjach oświetlonych pochodniami.

• 15 sierpnia kobiety udały się do Arician Woods, aby podziękować Dianie i błagać ją o przyszłe błogosławieństwa. Towarzyszyły im koronowane psy myśliwskie, spięte na smyczy, aby nie przeszkadzać dzikim stworzeniom Diany.

• Piątek 13, przypadający na sierpień, jest uważany za szczególnie święty dla Diany.

Duchowi sojusznicy: Egeria, Hekate

Zwierzęta: Wszystkie dzikie stworzenia, a zwłaszcza wilki, psy, jelenie i czarne koty

Elementy: Ogień i woda

Planeta: Księżyc, światło nocy

Ofiary: Diana lubi drinki. Likier Strega, rzekomo inspirowany recepturą włoskich czarownic, jest ulubionym, ale pije też grappę. Ciasta w kształcie księżyca, zwieńczone zapalonymi świeczkami - oryginalny tort urodzinowy - to tradycyjna oferta. Na starożytnym festiwalu Diany uroczysty posiłek obejmował wino, pieczoną młodą kozę, ciasta podawane na ciepło na talerzach z liści i jabłka wciąż wiszące w kiściach na gałęziach. Docenić można także ofiary w imieniu wilków, dzikich stworzeń i ochrony dzikiej przyrody.

Misa dla Diany

• Wlej trochę Stregi do ognioodpornej miski, najlepiej żelaznego kotła.

• Odsuń się i podpal go, używając długiej zapałki kominka jako ofiary dla Diany.

• Używaj tylko małej Stregi. Nie napełniaj miski do końca ani nawet do połowy! Pamiętaj, aby stać z dala od miski: nie unoś się nad nią. Jest taki stary dowcip o włoskich czarownicach z przypalonymi brwiami, ale to nie jest żart, jeśli ktoś cię skrzywdzi. Gdy tylko Strega zostanie zapalona, istnieje tendencja do wybuchania wysokich płomieni, uważanych za znak łaski Diany, ale nie w przypadku poparzenia lub pożaru domu. Zachowaj ostrożność i zawsze pamiętaj o bezpieczeństwie przeciwpożarowym.

Źródła: 
Encyklopedia duchów: ostateczny przewodnik po magii wróżek, dżinów, demonów, duchów, bogów i bogiń - Autor: Judika Illes
Artykuł na podstawie własnego tłumaczenia strony: https://occult-world.com/diana/

1 komentarz:

  1. Jeżeli jesteś nowy w świecie medytacji lub chcesz poszerzyć swoją wiedzę, koniecznie sprawdź https://pomedytuj.pl/. Ta strona jest fantastycznym źródłem informacji i inspiracji. Oferuje łatwe do zrozumienia poradniki, które pomagają zrozumieć korzyści płynące z medytacji. Dzięki nim z łatwością wprowadzisz medytację do swojego codziennego życia.

    OdpowiedzUsuń