października 10, 2020

Znaczenie symboli

"Termin symbol pochodzi od st.gr. symbolon, oznaczającego pierwotnie niewielki, rozłamany na pół przedmiot z metalu, kości, wypalonej gliny, drewna, jak np. pierścień czy tabliczka. Połówki te stanowiły znak rozpoznawczy dla dwóch osób, które łączył jakiś interes, wiązała umowa, kojarzyło pokrewieństwo, jednoczyły obowiązki przymierza, przyjaźni, gościnności czy pomocy." - Kopaliński Władysław - Słownik symboli

W Czarostwie pojawia się wiele symboli. Nie należy używać takich, których znaczenia nie znamy, bo może to mieć dla nas nie miłe konsekwencje. 

Zacznijmy od najpopularniejszych...


PENTAGRAM BIAŁY

Pięć wierzchołków pentagramu przedstawia różne rzeczy:
• cztery żywioły ziemi, powietrza, wody i ognia oraz człowieka lub Boga
• głowę człowieka z wyciągniętymi rękami i nogami
• pięć zmysłów

Ramię skierowane ku górze to punkt szczytowy, jest on odpowiednikiem ducha. Pozostałe punkty styczne reprezentują: wiatr, ziemię, ogień i wodę. Posiada on moce, które są niezbędne do ubłagania dobrych duchów w prywatnej intencji, daje również ochronę przed siłami zła. Cała gwiazda symbolizuje ludzkość balansującą pomiędzy niebem a ziemią.

Już w czasach starożytnych pentagramowi przypisywano znaczenie magiczne i ochronne. W Babilonie znak pentagramu rysowano na pojemnikach z żywnością, by zapobiec jej psuciu się.

Biały pentagram (z jednym wierzchołkiem zwróconym ku górze) traktowany jest jako pozytywny symbol o mocy ochronnej. Nosi się go jako amulet przeciwko złym czarom i klątwom. Tego rodzaju pentagram jest symbolem ruchu Wicca i tradycji oraz religii pogańskich.


PENTAGRAM CZARNY 

Pentagram zwrócony jednym wierzchołkiem ku dołowi zwany jest Pentagramem Odwróconym, Czarnym, lub Pentagramem Baphometa. Pentagram Baphometa przedstawia profanum – człowieczeństwo, odzwierciedla on wyższość żądz i emocji nad rozumem, jest powszechnie uważany za znak satanistyczny, chociaż często mylony z Pentagramem Białym.

PENTAKL


Biały Pentagram w okręgu (inaczej pentakl) uważany jest za amulet chroniący przed zgubnym wpływem magii oraz klątwami. Można go zauważyć na różnych talizmanach i amuletach oraz odnaleźć w wielu budowlach sakralnych itp. Pentakl jest między innymi symbolem religii Wicca i innych tradycji pogańskich.
TRIQUETRA


Obrazuje ona zasadę „Cokolwiek zrobisz, wróci to do ciebie z potrójną siłą”. Triquetra dla Celtów była znakiem pojednania z naturą.

Znak ten wyraża też nierozerwalną więź, doskonałość i jedność świata. Wskazuje, że człowiek jest integralną częścią wielkiego systemu o jednolitej duchowości. Taka koncepcja zakłada, że dobro i zło stanowią przejaw tej samej siły.W niektórych wersjach przedstawia się go wpisanego w okrąg, co oznacza nieskończoność i wieczność. Jest to tzw. Ringtriquetra. Jest to bardzo stary symbol, pojawił się już w pogaństwie, prawdopodobnie – ale nie ma pewności co do tego – na północnych terenach planety.HEKSAGRAM/GWIAZDA DAWIDA

Symbol ten złożony jest z dwóch trójkątów równoramiennych, które są wpisane w okrąg. Okrąg gwarantuje otrzymanie dodatkowej siły i podnosi znaczenie posiadacza. Trójkąt przekazujący, skierowany ku górze symbolizuje męskość, natomiast druga figura, skierowana ku dołowi - żeńskość. W połączeniu obydwa trójkąty oznaczają  przekazywanie i kontynuację procesu życiowego. Obydwa te trójboki są symbolami wody i ognia oraz dobrych i złych duchów.HEKSAGRAM THELEMY

Inaczej symetryczny heksagram. Nazwany tak, bo został narysowany symetrycznie jednym, nieprzerywanym ruchem. Symbol został stworzony przez zakon Złotego Brzasku, a później zastosowany przez Aleistera Crowley'a. 

YIN I YANG

Przybiera formę odwróconej litery “S”, która oddziela znak na dwie części, jedna połowa przybiera kolor biały, druga zaś czarny. Odcienie te symbolizują równowagę między przeciwnościami – dobro/zło tak samo jak biel/czerń. Mówi o tym, że wszystko co dobre ma w sobie cząstkę zła, a wszystko co złe ma w sobie dobro. Nic nie jest całkowicie białe lub czarne. 
POTRÓJNY KSIĘŻYC

Symbol Potrójnej Bogini - Dziewicy, Matki oraz Starowiny (Staruchy) – odpowiadających oddzielnym cyklom życia oraz fazom księżyca.

Pierwszy półksiężyc to - nowe początki, nowe życie i odmłodzenie. 

Centralny okrąg to czas, kiedy magia jest w swej najsilniejszej fazie. 

Ostatni półksiężyc reprezentuje czas, w którym magia zanika.

Księżyc, który rośnie to Bogini jako młoda dziewczyna, dziewica. Księżyc w pełni to Bogini w pełni swojej płodności, przedstawiana jako kobieta w ciąży. Księżyc malejący to Starucha, która dzieli się swoją mądrością, póki nie umrze podczas Nowiu. 

OMJest to najświętsza sylaba hunduizmu. Om to pierwotny dźwięk, w którym ziemia została stworzona. Za świętą uznawana jest także w buddyzmie tybetańskim. 

PIERŚCIEŃ ATLANTÓWPierścień ma rzekomo pochodzić z Atlantydy. Pierścienie wykonane na podstawie tego opisu traktowane są jak amulety. Często mają kształt zamkniętej obrączki. KRZYŻ ANKH (KLUCZ NILU)


Znak podobny do krzyża łacińskiego. Różni się zwieńczeniem, występuje tu w formie pętli. W starożytnej kulturze egipskiej jest symbolem płodności, oznaczał życie i reinkarnacje. Powiązany był z wyobrażeniami o przezwyciężeniu śmierci, z czego powstała potoczna nazwa – klucz życia. Linia pozioma z pętlą oznacza wschodzące każdego dnia Słońce. Natomiast pionowa symbolizuje jego promienie. KRZYŻ CELTYCKI

Jest to forma krzyża, opartego na okręgu. Od tysiącleci rozpoznawalny przez wyznawców religii przedchrześcijańskich. Symbolizuję celtyckie wianki, tak zwane ruta. Wierzenia mówią, że ujawnia most do innego świata, obdarza wyższą energią i wiedzą. Zapewnia zgodność człowieka z wszechświatem. Poprzeczne ramiona znaku oznaczają świat niematerialny, natomiast ramię pionowe – świat fizyczny i ziemski. Oparte na ramionach koło, jest symbolem jedności.


KRZYŻ SŁONECZNY


Powszechnie występujący u Celtów, ale którego motyw pojawiał się także u Słowian wschodnich. Jako krzyż wpisany w krąg, wyraża szczególny związek nieba i ziemi. Symbol punktu środkowego, wyrównanie cech aktywnych i biernych w charakterze człowieka doskonałego.
KRZYŻ ŁACIŃSKI


Symbol ten składa się z dwóch krzyżujących się ramion, krótsze ramie znajduję się w górnej części pionowej linii. Jest znakiem chrześcijan, dla nich jest odpowiednikiem zbawienia i zwycięstwa. Z krzyża czerpana jest nieustanna nauka prawdziwej miłości do drugiego człowieka. Symbolika krzyża łacińskiego obejmuje dwa wymiary – horyzontalny i wertykalny. Belka pionowa jest wymiarem wertykalnym. Oznacza jedność nieba z ziemią, tego, co Boskie, z tym co ludzkie. Natomiast belka pozioma to wymiar horyzontalny. Symbolizuje zjednoczenie ludzi ze wschodu i zachodu. Znak ten posiada uniwersalny charakter zbawienia dokonanego na krzyżu.
KRZYŻ SŁOWIAŃSKI/ RĘCE BOGA


Symbol używany w słowiańskich wierzeniach. Na symbolu tym możemy dostrzec Cztery piorunowładne ręce, o pięciu, lub sześciu palcach, które tworzą krzyż równo ramienny. Ramiona krzyża skierowane w cztery strony świata są wyrazem wszechwładności stwórcy. Grzebienie na końcach mogą symbolizować deszcz, chmury lub promienie słoneczne.SWASTYKA

Swastyka ma bogatą historię. Użyto jej co najmniej 5000 lat, zanim Adolf Hitler zaprojektował flagę nazistowską. Słowo swastika pochodzi od sanskryckiej svastika, co oznacza „szczęście” lub „dobre samopoczucie”. Motyw (zakrzywiony krzyż) wydaje się być używany po raz pierwszy w neolijskiej eurazji, być może reprezentuje ruch słońca przez niebo. Do tego czasu jest to święty symbol w hinduizmie, buddyzmie i dżinizmie. Swastyka ma także starożytną historię w Europie, pojawia się na artefaktach z kultur przedchrześcijańskich w Europie.


ODWRÓCONY KRZYŻ / KRZYŻ ŚWIĘTEGO PIOTRA

Nazwa nawiązuje do śmierci apostoła Piotra, który został ukrzyżowany głową w dół. Jednak odwrócony krzyż jest starożytnym symbolem, który wyprzedza chrześcijaństwo i jego żydowskie korzenie o tysiące lat. Jego prawdziwe znaczenie to osiągnięcie Magnum Opus, gdy czakry wywracają się i czakra podstawy, seksualna oraz splotu słonecznego znajdują się na górze, a czakra korony, trzeciego oka i gardła są na dole. 

Odwrócony krzyż jest też ezoterycznym symbolem odwrócenia i jest związany z XII kartą tarota - Wisielcem. KRZYŻ BRYGIDY

Jest to równoramienny krzyż tradycyjnie tkany ze słomy na cześć irlandzkiej świętej Brygidy.

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo, że nigdy nie było takiej osoby jak św. Brygida – mogła być ona tylko przykrywką dla kultu celtyckiej Bogini o tej samej nazwie. W mitologii celtyckiej, bogini Brigida była córką Dagdy i żoną Bresa.

Krzyże są tradycyjnie wykonywane w Irlandii w dniu święta św. Brygidy z Kildare (1 lutego), który dawniej był obchodzony jako święto pogańskie (Imbolc). Święto to oznacza początek wiosny i koniec zimy.

Sam krzyż jest rodzajem krzyża słonecznego, jest tkany najczęściej ze słomy lub siana i reprezentuje zwyczaje poprzedzające chrześcijaństwo w Irlandii. Z krzyżem tym jest związane wiele rytuałów. Tradycyjnie były one ustawione na drzwiach i oknach, aby chronić dom przed wszelkiego rodzaju szkody.


TRISKELION

Bardzo trudno jest jednoznacznie określić znaczenie i symbolikę celtyckiego triskelionu, ponieważ wiedza wśród druidów, przekazywana była jedynie ustnie.

Obracający zakrzywiony kształt ramion byłby symbolem dynamizmu, ruchu i życia. Symbol ten mógł być w ikonografii celtyckiej trzy punkty ruchu słońca: wschód słońca, zenit i zachód słońca. Triskelion mógłby również symbolizować upływ czasu: przeszłość – przyszłość lub trzy cykle życia (dzieciństwo, dojrzałość, starość). Przyjmuje się również, że może reprezentować „trzy światy”: świat żywych, zmarłych i świat ducha.


SWARZYCA

Jeden z najbardziej rozpoznawalnych symboli słowiańskich. Atrybut słowiańskiego boga nieba i kowala- Swaroga. Jest to jeden z wariantów swastyki – znanym na całym świecie symbolem. Swarzyca lub Kołowrót w kulturze słowiańskiej symbolizuje wartości nieskończone – na przykład w mitologicznym aspekcie kołowrotek symbolizuje nieskończoność i powtórzenie cyklu (tutaj np. – walki między słowiańskimi bogami Perunem i Velesem) w walce między dobrem a złem. Symbole te (Swarzyca lub Kołowrót) mogą też symbolizować słońce, dające nam życie i ciepło. Podobnie jak w innych kulturach indoeuropejskich takich jak kultura germańska, celtycka czy Irańska występuje swastyka, tak wśród Słowian odpowiednikiem jest Swarzyca. W dzisiejszych czasach kołowrót jako symbol zyskuje dużą popularność wśród neo-pogańskich grup słowiańskich – które czynią Swarzycę symbolem ich słowiańskiej tożsamości.

SYMBOL LOTOSU

Symbol lotosu w buddyzmie jest stosowany od tysięcy lat – symbolizuje on czystość, oświecenie i potencjał.

Lotos zarówno w hinduizmie i buddyzmie służy jako siedziba mądrości dla bogów i oświetlone istot.

Znak ten w buddyzmie ma wiele aspektów w zależności od jego koloru i numeracji płatków. Osiem płatków lotosu reprezentuje ashtamangals, czyli osiem pomyślnych symbolów, które uosabiają osiem zasad Dharmy (święte prawo).


GWIAZDA I PÓŁKSIĘŻYC

Stanowią symbol religii muzułmańskiej od XIX wieku.

Sama gwiazda i półksiężyc jest bardzo starym symbolem, sięgającym nawet wczesnej cywilizacji sumeryjskiej, gdzie był związany z kultem słońca i księżyca, a później z boginią Tanit.

Symbol ten pozostał niemal w ciągłym użyciu, a ostatecznie został przyjęty przez dynastie Osmanów, którzy są odpowiedzialni za związek tego znaku z islamem. Gwiazda i Półksiężyc, zaczęła się pojawiać na monetach oraz sztandarach Imperium Osmańskiego.

Należy zauważyć, że nie ma żadnej wzmianki o takim symbolem w Koranie, świętej księgi islamu, ani też nie istnieje związek między półksiężycem i gwiazdą a Prorokiem.

CZASZKA I PISZCZELE

Początki tego symbolu są dość niejasne. Sam symbol jest dość stary, a pojawia się najczęściej w starożytnych chrześcijańskich katakumbach. W średniowieczu znak czaszki i kości był powszechny jako dekoracja nagrobków – wiele z nich zawierało w sobie motyw śmierci „memento mori”, przypominający innym o śmiertelności każdego człowieka. W dzisiejszych czasach, czaszki i piszczele oznaczają truciznę.

Innym przedmiotem na którym często gości znak czaszki i skrzyżowanych piszczeli jest „Jolly Roger”, czyli flaga pirata. Flaga miała budzić strach w ofiarach piratów, które często na widok bandery uciekały w popłochu – świadomi jaki los ich czeka po spotkaniu z niebezpiecznymi piratami. Emblematy bandery miały kojarzyć się z destrukcją i zniszczeniem a także ze śmiercią.


KWIAT ŻYCIA

Ta delikatna sieć nakładających się kręgów ułożonych w specyficzny wzór nosi nazwę „Flower of Life”, ponieważ zawiera szereg innych kształtów w obrębie pozornie prostego wzoru, co prowadzi niektórych do upatrywania się w tym znaku „planu stworzenia”.

OKO OPATRZNOŚCI

Często określane również jako „Wszechwidzące oko”. Oko patrzące na ziemie z nieba jest starożytnym symbolem słońca, a historycznie był używany jako symbol wszechwiedzy.

Pomysł oka słonecznego dociera do nas od dawnych Egipcjan, którzy utożsamiali oko z bóstwem Ozyrysa 
HELM OF AWE

Helm of Awe to jeden z najbardziej tajemniczych i potężnych symboli w mitologi nordyckiej. Sam wygląd tego symbolu budzi strach. Znak ten zbudowany jest z ośmiu ramion, które wyglądają jak trójzęby wychodzące z centralnego punktu – broniąc go i przechodząc do ofensywy przeciwko wszelkich wrogich sił, które go otaczają.

Prawdopodobnie używany był on jako magiczny symbol lub zaklęcie.

Taka interpretacja jest potwierdzona przez czar o nazwie „There is a Simple Helm of Awe Working” – który znajdziemy w zbiorach islandzkich legend zebranych przez wielkiego Jón Árnason w XIX wieku.UROBOROS


Jest to znany od starożytności symbol przedstawiający węża lub smoka z ogonem w pysku, który bez przerwy pożera samego siebie i odradza się z siebie. Znak powstały najprawdopodobniej w starożytnej egipskiej ikonografii.
GWIAZDA CHAOSU

Pierwotnie wymyślony przez autora fantasy Michaela Moorcocka jako symbol chaosu (czyli nieskończonych możliwości), został przyjęty jako symbol Magii Chaosu. Jego aktualny zaokrąglony kształt został opracowany przez okultystycznego autora i magika chaosu, Petera Carrolla. Symbol ten jest popularnym ozdobnym elementem na biżuterię i odzież.

Teoria chaosu sugeruje, że małe zmiany na początku, spowodują duże zmiany w odległej przyszłości. Nazywa się to często efektem motyla.PACYFKA


Symbol pacyfizmu (ruchu dążącego do globalnego pokoju, potępiającego wojnę i przygotowania do niej), znak pokoju. Jego twórcą jest brytyjski projektant Gerald Holtom.

DRZEWO ŻYCIADrzewo życia ma złożoną sieć gałęzi, która reprezentuje rozwój rodziny przez całe pokolenia. To symbol płodności, ponieważ drzewo zawsze znajduje drogę do dalszego wzrostu, poprzez nasiona lub nowe sadzonki.

To uniwersalny symbol siły i wzrostu. Drzewo jest silne, wysokie, głęboko się ukorzenia, a więc jest stabilne. Przetrwa najcięższe burze. Drzewo rośnie – od małej sadzonki może stać się potężnym drzewem.

Każde drzewo jest wyjątkowe, symbolizuje rozwój osobisty. Z biegiem czasu zyskuje unikalne cechy. Drzewo jest symbolem odrodzenia, ponieważ drzewa tracą liście i zasypiają na zimę, ale wraz z wiosną, pojawiają się nowe pąki i liście. Jest symbolem nieśmiertelności, ponieważ tworzy ziarna, dzięki którym żyje w nowym drzewie.

JEDNOROŻEC

Stworzenie fantastyczne, występujące w mitach i legendach, posiadające jeden róg pośrodku czoła. Jest symbolem mądrości, inteligencji, wspaniałości, siły, czystości i łagodności. Wierzono również, że róg tego stworzenia jak również i jego łzy mają magiczną moc oczyszczania wszystkiego, czego dotkną, i są panaceum na wszelkie trucizny i choroby. W sztuce średniowiecznej i renesansowej był symbolem czystości i niewinności.
MOTYL

Symbol duszy, szczęścia, natchnienia, lekkości, piękności, przemiany zewnętrznej i świadomości. Oznacza oświecenie, głębsze wejrzenie w naturę świata oraz przebudzenie się w miłości do świata.

Zjawia się, aby zapowiedzieć istotne zmiany w naszym życiu, które mogą dotyczyć aspektów osobowości, nawyków lub perspektywy. Jest również doskonałym przewodnikiem duchowym, do którego można się zwrócić w momencie lęków, braku wiary w siebie i beznadziejnych myśli.

Podobno, niektóre czarownice po śmierci zamieniają się w motyle. 


SYMBOLE ALCHEMICZNE ŻYWIOŁÓW:

WODA
OGIEŃ
ZIEMIA
POWIETRZE
SYMBOLE PLANET:DUŻO WIĘCEJ SYMBOLI I ICH WYJAŚNIENIA ZNAJDZIECIE NA STRONACH:

 MAGIA I OKULTYZM       WSZYSTKIE SYMBOLE       AKADEMIA DUCHA

Przy tworzeniu tej strony korzystałam właśnie z tych stron.

Polecam wam także przeczytać Słownik symboli autorstwa Władysława Kopalińskiego.

6 komentarzy: