października 29, 2020

Isis/Izyda

Starożytna egipska bogini matka, prototyp wiernej żony i płodnej, opiekuńczej matki. Isis jest związana z Syriuszem, psią gwiazdą, której powstanie sygnalizuje wiosenną równonoc. Jej symbolem jest księżyc. Często jest pokazywana w zwieńczeniu księżycowej kuli umieszczonej między rogami byka lub barana. Kult Izydy przejęli Grecy i Rzymianie.

Imię Izyda to greckie słowo oznaczające egipski hieroglif oznaczający „tron”. Była siostrą i żoną boga Ozyrysa . Izyda, śmiertelny magik, uzyskała nieśmiertelność, oszukując boga słońca, ra, aby ujawnił swoje sekretne imię. Uzyskała trochę jego śliny, zrobiła z niej węża i zostawiła go na jego drodze. ra został ugryziony i w wielkiej agonii. Zaproponowała, że ​​złagodzi ból, jeśli powie jej swoje sekretne imię, a on ustąpił.

Kiedy zdradziecki brat Ozyrysa, Set (Seth), zamordował go i rozczłonkował, Isis przeczesała ziemię, aby znaleźć części ciała i użyła swojej magii, aby je połączyć i tchnąć życie w ciało, aby ona i Ozyrys mogli być razem po raz ostatni zanim odszedł, by rządzić podziemnym światem. Syn, Horus, urodził się pośmiertnie i urodził się jako dziewica, a Isis chroniła dziecko przed Setem, dopóki Horus nie był wystarczająco dorosły, by walczyć. W sztuce często była przedstawiana trzymająca Horusa na rękach. Po urodzeniu dziecka Set wrócił i pociął ciało Ozyrysa na 14 części, które rozrzucił wzdłuż Nilu. Po raz kolejny Izyda wyruszyła na ich poszukiwanie, ale tym razem zakopała każdy kawałek tam, gdzie go znalazła, aby użyźnić ziemię.

Izyda tajemnic i hermetycznej mądrości.

Według Plutarcha wielu starożytnych pisarzy uważało Izydę za córkę Hermesa, podczas gdy inni mówili, że była córką Prometeusza. Plutarch powiedział, że jej imię oznacza „mądrość”. Była znana jako bogini 10 000 nazw. W tajemnicach egipskich Izyda przedstawiała ludzkości kobiecy aspekt Bóstwa; była uniwersalną matką wszystkiego, co żyje; mądrość, prawda i moc. Jej posągi ozdobiono gwiazdami, księżycem i słońcem. Jej pas został połączony z czterema złotymi płytami, które symbolizują cztery żywioły natury. Jej kapłani byli biegli w kontrolowaniu i używaniu Niewidzialnych Sił.

Zgodnie z mądrością hermetyczną Izyda, bogini kobiet, została wyszkolona przez Hermesa. Wraz z nim wymyśliła pisma wszystkich narodów, sprawiła, że ​​mężczyźni kochali kobiety, wynalazła żeglarstwo, nadała ludzkości jej prawa, położyła kres kanibalizmowi, uczyniła sprawiedliwość potężniejszą niż złoto czy srebro, pouczała ludzkość o tajemnicach i sprawiła, że ​​prawda była uważana za piękną. Napis w jej świątyni w Sais brzmiał: „Jestem tym, co jest, co było i co będzie; i żaden człowiek nigdy nie podniósł zasłony, która ukrywa moją Boskość przed śmiertelnymi oczami. " Izyda tajemnic jest całkowicie zasłonięta szkarłatną tkaniną. Wtajemniczonym, którzy poznają jej tajemnice, unosi zasłonę i mają na zawsze milczeć o tym, co widzieli.

Bembine Table of Isis.

W 1527 roku, po splądrowaniu Rzymu, brązowa tabliczka o wymiarach 50 na 30 cali, ozdobiona srebrną i emaliowaną wkładką, weszła w posiadanie ślusarza lub ślusarza, który sprzedał ją kardynałowi Bembo z Włoch. Bembine Table of Isis, lub Isaic Table, jest pokryta hieroglifami i inskrypcjami dotyczącymi wiedzy mistycznej i okultystycznego systemu ofiar, obrzędów i ceremonii. Najwyraźniej był kiedyś używany jako ołtarz , być może w komnatach, w których tajemnice Izydy zostały ujawnione wtajemniczonym. Eliphas Levi uważał, że tabliczka była kluczem do Księgi Thota lub Tarota. Tabliczka znajduje się w Muzeum Starożytności w Turynie.

Izyda jako bogini magii i uzdrawiania.

Isis posiadała potężną magię, dzięki której nawet Anubis, bóg śmierci, był poddany jej kaprysom. Dlatego modlono się do niej w imieniu chorych i umierających. Była boginią uzdrawiania i porodu. W nocy odwiedzała chorych, delikatnie muskając ich skrzydłami, wypowiadając magiczne zaklęcia, aby ich uzdrowić. Isis jest identyfikowana jako Dziewica w konstelacji Panny. W chrześcijaństwie została wchłonięta przez Maryję Dziewicę. Jej wizerunek jest używany w połączeniu ze sztukami magicznymi, okultyzmem, taumaturgią i czarami.


Więcej o Izydzie przeczytacie:

- Circle of Isis: Ancient Egyptian Magic for Modern Witches autorstwa Ellen Cannon Reed 

https://wiccanski-krag.pl/biblioteka-wicca/izyda-wielokulturowa-bogini/

https://occult-world.com/isis/ 

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz