października 09, 2020

Księżyc

Każdy z nas wie, że Księżyc jest nazywany satelitą Ziemi. Ale czego o nim jeszcze nie wiemy?

Na początek powiem Wam, że nie podoba mi się, że w języku polskim Księżyc jest w formie męskiej, ponieważ energia księżyca jest kobieca, a fazy księżyca nawiązują do cyklu menstruacyjnego kobiety. Dlatego zdecydowanie wolę używać jego nazwy po łacinie, czyli Luna. Nie uważacie, że to o wiele lepiej brzmi? Luna to także rzymska Bogini Księżyca. Od czasów starożytnych księżyc był kojarzony z kobietą i jej płodnością, miesięcznym cyklem, mocami pielęgnowania i mocami ciemności. Luna, władczyni nocy i tajemnic ciemności, reprezentuje wilgoć, intuicję, emocje, przypływy, psychikę, nastroje i szaleństwo. Uosabia czas, ponieważ jej fazy dostarczyły ludzkości pierwszego kalendarza. We współczesnym czarownictwie księżyc jest źródłem mocy czarownic ściągniętej z nieba. Wielka Bogini, bogini matka, jest najpotężniejszym bóstwem księżycowym.

W najwcześniejszych czasach naszej historii księżyc był postrzegany jako źródło płodności wszystkich rzeczy. Jego światło uznano za niezbędne do obfitych zbiorów, dużych stad oraz płodności ludzi. Uważano, że promienie księżyca zapładniały kobiety. Kobiety, które pragnęły dzieci, spały w świetle księżyca.

Od czasów starożytnych fazy księżycowe rządziły wszystkimi aspektami życia. Przybywający księżyc jest pomyślny dla sadzenia upraw i nowych przedsięwzięć, dla szczęścia i wzrostu; ubywający księżyc to czas zaniku i zniszczenia. Fazy ​​księżyca rządzą magicznymi rytuałami tworzenia i poświęcania magicznych narzędzi, przywoływania duchów, przygotowywania lekarstw i zaklęć oraz rzucania ich. Obcina się włosy i paznokcie, zawiera małżeństwa i interesy, wypuszcza krew i podróżuje zgodnie z fazami księżyca. Uważano, że księżyc rządzi humorami, wilgocią w ciele i mózgu. W 1660 r. pewien angielski astrolog oświadczył, że dzieci urodzone podczas pełni księżyca nigdy nie będą zdrowe, ale grozi im szaleństwo. Folklorystyczne wierzenia o Księżycu przetrwały do ​​dziś.

Cykl kobiecej miesiączki jest powiązany z fazami księżyca. W wielu kulturach słowa „księżyc” i „miesiączka” są takie same lub bardzo podobne.

We współczesnym czarownictwie kult Bogini kojarzy się z księżycem. Małżonką Bogini jest Rogaty Bóg, bóg lasów, którego rogi reprezentują zarówno bestie natury, jak i rogaty księżyc. Działania i magiczne czynności wiedźmy lub sabatu są mierzone w czasie zgodnie z fazami księżyca. Większość kowenów zbiera się w czasie pełni księżyca; niektórzy spotykają się również podczas nowiu. Księżyc uosabia potrójny aspekt Bogini, które to są odpowiednikami: Diany (rzymskie imię jest częściej używane niż greckie imię Artemida), utożsamianej z Dziewicą, która rządzi nowym i przybywającym księżycem; Selene, opiekunka, która rządzi księżycem w pełni; i Hekate - Starucha, która rządzi ubywającym i ciemnym księżycem. Magia uzdrawiania, zdobywania, szczęścia i wzrostu ma miejsce podczas przybywającego księżyca. Magiczna moc jest największa w nocy podczas pełni księżyca, szczególnie o północy. 

Niektóre feministyczne czarownice stosują rytuał wycia do księżyca, aby połączyć się z mocą Bogini.

FAZY KSIĘŻYCA:


Księżyc w Nowiu

Księżyc zbiega się ze Słońcem w jednym punkcie, traci moc i charakteryzuje się najbardziej minimalnym wpływem energii. W pierwszych dniach nowiu nie warto przeprowadzać żadnych poważnych działań magicznych, ponieważ prawdopodobieństwo ich realizacji jest raczej nieznaczne. Ten czas jest wykorzystywany do sporządzania planów na przyszłość i przygotowania do przeprowadzenia magicznych operacji w innych fazach księżyca.

Księżyc przybywający:

Jest to okres, w którym wszystkie nowe i pozytywne inicjatywy przyniosą pozytywne rezultaty.

Ciało ludzkie jest wypełnione energią, gromadzi potencjał energetyczny. Przeprowadzaj rytuały, które przyciągają miłość, poprawiają zdrowie, status finansowy, dobre samopoczucie.

Księżyc w Pełni:

Jest to najpotężniejsza faza księżyca, wszelkie magiczne działania w tym okresie są szczególnie silne, zarówno konstruktywne, jak i niszczące. 

Najkorzystniejsze dni pełni księżyca to tylko siedem dni: trzy dni przed pełnią księżyca i dniem pełni księżyca + trzy dni po pełni księżyca. Najbardziej skuteczne są pierwsze dwa dni po jego wystąpieniu.

Księżyc ma potężną energię. Maksymalizuje on poziom emocjonalny. W tej fazie Księżyc ma niesamowitą moc energetyczną, ma potężne pozytywne i negatywne skutki. Warto wtedy zbierać wodę księżycową. 

Woda księżycowa to woda zostawiona w butelce lub w słoiku na noc podczas danej fazy księżyca. Możemy jej potem użyć do rytuałów, lub rytualnych kąpieli. 

Księżyc ubywający:

Po fazie pełni księżyca Księżyc zmniejsza się.

W tej fazie księżycowej możesz wykonywać dowolne rytuały mające na celu zniszczenie negatywnych i złych wpływów, wyzwolenie, zerwanie związków, relacji i rozdzielenie kogoś. To dobry czas na sprzątanie. To idealny czas na pozbycie się złych nawyków.

Poza tymi fazami, każdy księżyc w pełni ma swoją nazwę i symbolikę. Wilcza pełnia

Zwana też: Cichym Księżycem, Księżycem Śnieżnym, Księżycem Mroźnym

Styczniowa pełnia księżyca ma związek z Chang-e - chińską boginią sypialni i opiekunką dzieci.

Chiński nowy rok rozpoczyna się pierwszego dnia nowiu, kiedy słońce znajduje się w znaku Wodnika. Może to być już 21 stycznia, nie później jednak niż do 19 lutego.

Śnieżna Pełnia

Zwana też: Pełnią Księżyca Lodu, Księżycem Burzowym, Rogatym, Wygłodniałym, Dzikim, Oczyszczającej Czerwieni,

Zwykle najcięższe śniegi zawsze spadały w lutym. Polowanie wówczas stawało się bardzo trudne, a tym samym dla niektórych pełnia stawała się Głodową Pełnią.

 Pełnia Siewów

W czasie tego wiosennego księżyca, w marcu, ziemia zaczyna odmarzać, mięknąć, dzięki czemu wszelkie podziemne stworzenia zaczynają ją ponownie użyźniać. Przebudzenie dżdżownic nadało pełni nazwę Worm Moon. Inne nazwy pochodzą od pierwszych oznak wiosny, od krakania wron – Crow Moon, topniejących skorup śniegu (Lukrowy Księżyc). Dla wielu Europejczyków księżyc był znany również jako tej Wielkopostny Księżyc i została uznany za ostatni zimowy.

Różowa Pełnia

To kwietniowy księżyc, zwany czasem Różowym Księżycem, który wschodził, gdy na mchu pojawiały się pierwsze dzikie, wiosenne kwiaty.  Pełnia Różowego Księżyca – kolor ma związek z kwitnącymi w tym czasie roślinami, a dokładnie floksem – zwanym “płomykiem”, który często porasta miejsca szczególnie ważne dla rdzennych mieszkańców Ameryki Północnej.

Kwiatowa Pełnia

Księżyc majowy, zwany Mleczną Pełnią lub Pełnią Kwiatów oznaczał obfitość kwitnącej roślinności.

Truskawkowa Pełnia

To czerwcowy księżyc, podczas którego można było już zbierać dojrzałe truskawki. Znana także jako Różana Pełnia lub Gorąca Pełnia.

Zielona Pełnia

Lipcowa pełnia. Oznacza wczesne lato. Ten księżyc w pełni był również znany jako Pełnia Błyskawic, ponieważ burze są tak częste w tym miesiącu. Nowe poroża jeleni zaczynają rosnąć w lipcu, dając pełni Buck Moon swoją nazwę.

Kukurydziana Pełnia

Sierpniowy księżyc.

Pełnia Żniw

Ten księżyc w pełni odpowiada czasom żniw. Jest również nazywany Jęczmiennym Księżycem, ponieważ jest to czas zbierania i młócenia dojrzałego jęczmienia. Jest to pełnia najbliższa jesiennej równonocy i jest wystarczająco jasna, aby umożliwić wszystkie prace związane z zakończeniem zbiorów.

Pełnia Myśliwych

Księżyc październikowy. Jest to czas opadania liści, nadeszła pora polowań. Jelenie są dobrze utuczone i idealne do upolowania. Myśliwi mogą jeździć z łatwością po ścierniskach, lisy i inne zwierzęta są łatwiejsze do dostrzeżenia. Czasem zdarza się tak, że Harvest Moon przypada w październiku, a nie we wrześniu. Księżyc w październiku był również nazywany Blood Moon lub Sanguine Moon – Krwawym Księżycem z powodu jego jasnego światła, dającego możliwość łatwych polowań w nocy.

Niebieski księżyc

Dzieje się tak, gdy księżyc w pełni pojawia się dwa razy w tym samym miesiącu w ciągu 28-cykli dziennych. Zwykle ma to miejsce w miesiącach z 31 dniami. Zazwyczaj między 27 października a 1 listopada. Nazywa się to również Księżycem Celów i służy do wyznaczania celów w Twoim życiu. Użyj go, aby przyznać się do wszelkich błędów, które mogłeś popełnić i przejrzyj te lekcje. Pomoże Ci to ulepszyć Twoje życie i wyznaczyć nowe cele specjalnie dla tych problemów.

Pełnia Śniegu

To był ostatni czas na polowania przed pierwszymi mrozami.

Pełnia Długiej Nocy

Następowała w grudniu. Jest to miesiąc, kiedy zima wszystko zamraża, a noce stają się długie i ciemne. Stąd ta pełnia jest nazywana również Księżycem Długich Nocy.


Artykuł na podstawie książki: Magia Księżycowa autorstwa D.J. Conway

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz