października 23, 2020

MITOLOGIA AUSTRALIJSKA

Altjira (jego nikt nie stworzył)
W mitologii australijskiej, samoistny bóg-stwórca Arunta (Aranda), postrzegany jako duży mężczyzna o czerwonawej skórze, długich włosach i stopach emu. Jego synowie również mają stopy emu, ale jego córki mają łapy psów. Po stworzeniu Altjira znudził się światem i jego mieszkańcami i wrócił do nieba, gdzie niewiele troszczył się o sprawy ludzkości.

Atnatu 
W mitologii australijskiej, samorodny bóg, który ukarał niektóre ze swoich dzieci, wyrzucając je z nieba przez dziurę w niebie.

Bagadjimbiri 
W australijskiej mitologii, bliźniaczy bohaterowie kultury Karadjeri w północno-zachodniej Australii. Początkowo pojawiały się w postaci dingo; stworzyli oczka wodne i narządy płciowe dla ludzkości oraz ustanowili rytuał obrzezania.

Dwaj bracia zostali zabici, kiedy stając się gigantycznymi ludźmi, zirytowali człowieka-kota Ngarimana głośnym śmiechem. Zebrał swoich krewnych i przebili bliźniaków na śmierć. Zrozpaczona tym Dilga, ich matka, bogini ziemi, spowodowała, że ​​mleko wypłynęło z jej piersi, co utopiło zabójców i ożywiło jej synów.

Kiedy Bagadjimbiri zdecydowali się opuścić ziemię, ich martwe ciała stały się wodnymi wężami, a ich duchy wzniosły się do nieba.

Bagini
W mitologii australijskiej pół-ludzkie i pół-zwierzęce istoty płci żeńskiej, które mają piękne twarze, ale zamiast palców i paznokci mają pazury. Łapią mężczyzn i gwałcą. Kiedy są usatysfakcjonowani, mężczyźni zostają uwolnieni.

Banaidja 
W mitologii australijskiej, postać przodków, syn Laindjunga. Nauczył mieszkańców Arnhem ich totemów i świętych rytuałów. Jeden z jego wrogów, Muru, powiedział: „Stworzył zaklęcie, dzięki któremu kobiety podążają za nim, tak jak oko węża podąża za ptakiem. Musi umrzeć ”. Pewnego dnia, gdy Banaidja opuścił obóz i przeszedł przez trawę, włócznia została wbita w jego plecy, a po niej spadł deszcz włóczni. Muru i jego towarzysz ukryli ciało, ale jego duch wszedł na drzewo z papierowej kory. Kiedy ludzie świętują Laindjung i Banaidja, wiążą paczki i biją je podczas tańca.

Boorala 
W mitologii australijskiej, plemienne imię boga stwórcy. Ci, którzy są dobrzy, po śmierci idą do domu Boorali.

Brewins 
W mitologii australijskiej niewidzialne złe duchy, które powodują choroby. Może ich wypędzić szaman, który używa przeciwko nim wulgarnego języka i wysysa części ciała ofiary, które zostały zaatakowane.

Bunjil 
W mitologii australijskiej, twórca boga nieba i bohatera kultury. Według jednej wersji mitu o stworzeniu, Bunjil utworzył rzeki, drzewa, rośliny i wzgórza z nagiej ziemi. Na początku były tylko zwierzęta, potem Bunjil stworzył pierwszych ludzi z gliny. Jego brat, Nietoperz, stworzył kobietę z błota w głębinach wody. Po stworzeniu Bunjil nauczał ludzi świętych obrzędów i zwyczajów, a następnie udał się do swojego domu na niebie. Australijskie płaskorzeźby naziemne przedstawiają Bunjila jako człowieka z dużym fallusem i ustami wypełnionymi kryształem kwarcu. Chociaż Bunjil jest jednym z najpowszechniejszych imion boga-stwórcy w Australii, przypisuje się mu również inne imiona, takie jak Daramulum, Baiame, Nurrundere czy Ngurunderi. Jako Daramulum mówi się, że jest synem Baiame i mężem Ngalalbala.

Bunyip
W australijskiej mitologii, zły potwór wodny żyjący w błocie na dnie jezior. Nazywany również Moolgewanke, ciągnie swoje ofiary i topi je. Przedstawiany jest jako pół-człowiek, pół ryba, a we włosach ma trzcinę.

Churinga (Tjuringa)
W mitologii australijskiej święte przedmioty z kamienia lub drewna, w których zamieszkują duchy przodków; także mnemoniczne narzędzie do opowiadania historii. Te churinga są dekorowane rytualnie, mają duże znaczenie totemiczne i są strzeżone z wielką tajemnicą. Są również symbolem wiecznej tożsamości indywidualnego posiadacza.

Darana
W mitologii australijskiej, zaklinacz deszczu, który śpiewa, wywołując deszcz. Kiedyś, kiedy Darana śpiewał, spadło tyle deszczu, że ziemia została zalana. Włożył swój kij do rzucania w wodzie, a one się cofnęły. W wyniku opadów na pustyni zakwitły kwiaty i witchetty larwy. Darana zerwała je, umieściła w workach i powiesiła na drzewach. Skończywszy pracę, wyruszył w podróż. Ale dwóch młodzieńców, Dara-ulu, zauważyło torby i rzuciło w nie bumerangami, powodując ich pękanie i rozpraszanie się na wietrze. Wydawało się, że pył pokrywał całą ziemię i przesłaniał słońce. Kiedy duchy Muramury zobaczyły, co się dzieje, zeszły na dół i zabiły dwóch chłopców. Darana przywróciła młodym życie do życia, tylko po to, by zabić ich po raz drugi i przekształcić w kamienie w kształcie serca. Kamienie w kształcie serca są nadal używane w ceremoniach wywoływania deszczu.

Djanggawul  
W australijskiej mitologii pradawne istoty, dwie siostry i brat oraz ich towarzysz Bralbral, którzy podróżowali po ziemi. Brat Djanggawul jest przedstawiony jako schodzący na ląd na Ziemi Arnhem, z twarzą pokrytą morską pianą. Zawsze w ciąży ze swoim bratem, dwie siostry zaludniały ziemię, ucząc lud różnych rytuałów i zwyczajów.

Początkowo obie siostry miały wydłużone genitalia, uosabiając zarówno aspekt męski, jak i żeński. Jednak ich brat odciął się od „nadmiaru”, czyniąc je odpowiednimi kobietami zgodnie z mitem. Ta wiara jest używana do wyjaśnienia, dlaczego mężczyźni kontrolują teraz święte ceremonie, które kiedyś uważano za własność wyłącznie kobiet.

Gidja
W mitologii australijskiej, jedno z imion księżyca, męskiego boga, który stworzył pierwszą kobietę przez kastrację Yalungur

Inapertwa
W mitologii australijskiej, dwóch bogów nieba, którzy ukształtowali ludzi za pomocą kamiennych noży.

Knaninja
W mitologii australijskiej, nazwa przodków totemów, którzy żyją na niebie jako duchy.

Kohin
W mitologii australijskiej bóg mieszkający w Drodze Mlecznej, który zsyła grzmoty i błyskawice. Kiedyś był wojownikiem.

Kookinberrook i Berrokborn
W mitologii australijskiej pierwsi ludzie stworzeni przez boga Pundjela. Poślubili Kunewarrę i Kuurook.

Koyan
W mitologii australijskiej plemienne imię dobrego ducha. W hołdzie ofiarowuje się mu włócznie.

Kunapipi
W mitologii australijskiej, Wielka Bogini Matka, która ukształtowała ziemię ze swojego ciała, wydała dzieci, zwierzęta i rośliny oraz nauczyła ludzkość daru języka. Nazywa się również Waramurungundju i Imberombera.

Mahrach
W mitologii australijskiej zły duch ściśle związany ze śmiercią, często nazywany czarnym duchem. Pojawia się przed śmiercią osoby.

Mamandabari
W mitologii australijskiej, dwóch bohaterów kultury, albo dwóch braci, albo ojciec i syn. Wynurzali się z ziemi na północy i podróżowali na południe, pod ziemią lub latając, ucząc ludzi różnych rytuałów i zwyczajów.

Mimi
Mimi to gatunek potężnych, głębokich, ale podstępnych i psotnych duchów, które żyją w szczelinach skał i jaskiń w Arnhem Land w Australii. Mimi są nieśmiertelne. Mogą to być dusze pierwotnych ludzi, którzy żyli na ziemi przed rdzennymi ludami i nauczyli ich przetrwania i umiejętności twórczych. Pojawiają się w różnych legendach Dreamtime.

Mimi uderza w pęknięcia w skałach, a skały odpowiadają, otwierając się i wpuszczając je do środka. Czasami Mimi są przyjazne dla ludzi; czasami tak nie jest. (Rzadko zjadają ludzi, chociaż ich podstawowym pożywieniem są dzikie ignamy). Mimi lubi tańczyć i śpiewać i przypisuje się jej uczenie ludzi piosenek i tańców. Uczyli także sztuki malarstwa jaskiniowego, a przypisuje się im najstarsze malowidła jaskiniowe. Mimi chroni zwierzęta, strzegąc równowagi między nimi a ludźmi. Na przykład, chociaż Mimi chroni kangury, uczyły także ludzi, jak je polować i gotować.

Mimi są wysokie i tak chude, że nie wychodzą na zewnątrz, gdy jest wietrznie, żeby ich szyje nie pękały jak gałązki.

Stworzenia: węże, kangury, wallaby

Moo-roo-bul
W mitologii australijskiej zły duch wody, który ciągnie swoje ofiary na dno rzeki.

Mullion
W mitologii australijskiej jastrząb, który zbudował swoje gniazdo na szczycie ogromnego drzewa sięgającego prawie do nieba. Z tego miejsca zanurkował, złapał samotne ofiary i przyprowadził je z powrotem do swoich orłów po jedzenie. Chcąc położyć kres tej praktyce, dwóch naczelników postanowiło wspiąć się na szczyt wielkiego drzewa. Ich plan polegał na podpaleniu gniazda na szczycie. Najpierw próbował Koomba, ale nie mógł dotrzeć na szczyt. Wtedy Murriwunda wspiął się na górę. Wrócił na dół wyczerpany, mówiąc, że on również nie był w stanie dotrzeć na szczyt. Właściwie to poinstruował ogień, aby nie palił się, dopóki on i inni naczelnicy nie opuścili miejsca, w którym rosło drzewo Mulliona. Kiedy byli w bezpiecznej odległości, wybuchł pożar, który oświetlił wieczorne niebo. Całkowicie spalił drzewo, nawet jego korzenie. Dziś mówi się, że w ziemi, w której kiedyś rosły korzenie, można odnaleźć zagłębienia.

Mungan-Ngana
W mitologii australijskiej, bohater kultury, który nauczył ludzi rzemiosła i nadał im imiona. Jego synem był Tundun, który uczył mężczyzn ceremonii inicjacyjnych. Jednak ceremonie zostały następnie ujawnione kobietom, w wyniku czego Mungan-Ngana wysłał ogień między niebem a ziemią, zabijając całe życie z wyjątkiem Tunduna i jego żony, którzy zamienili się w morświny, a później założyli plemię Kurnai.

Najara
W mitologii australijskiej duch, który zwabia młodych chłopców z dala od ich plemion i sprawia, że ​​zapominają o języku. Najara była członkinią plemienia kraju Djauan. Pewnego dnia wyruszył, by włóczyć emu. Usiadł u podstawy palmy i zobaczył, jak kilka dingo - dzikich psów - nadchodzi i wącha ziemię. Zabili Najarę i rozerwali jego ciało na kawałki. Bóg księżyca, Deert, znalazł ciało Najary i pochował je. Pod koniec trzech dni Najara wróciła do życia i wstała z grobu. Deert zapytał go, jak jest w stanie to osiągnąć. Najara odpowiedziała, że ​​bóg księżyca nie potrzebuje jego „sprytu”. Najara wiedziała, że ​​Deert też ma sekret powrotu z martwych. Najara wyszła na pustynię. Kiedy spotkał chłopca ze swego plemienia, gwizdnął do niego. Chłopiec podszedł i oboje obozowali razem przez kilka miesięcy. Kiedy w końcu zostali zauważeni przez innych członków plemienia, chłopiec uciekł. W końcu został złapany i przewieziony z powrotem do obozu plemiennego. Najara natomiast nie okazywała strachu. Nagle zniknął i nigdy więcej go nie widziano. Minęło dużo czasu, zanim chłopiec zjadał jedzenie swojego plemienia lub mówił w ich języku. Do dziś uważa się, że gdy duch Najary będzie gwizdać w trawie, chłopcy zostaną zwabieni i zapomną o języku swojego plemienia.

Namorodo
Aborygeni z Zachodniego Arnhem w Australii mają w swojej mitologii demona wampira zwanego namorodo. Mówi się, że jest to szkieletowy humanoid, który jest trzymany razem przez więzadła i ma długie, ostre jak brzytwa kości palców. Nieaktywny w dzień, w nocy lata po niebie w poszukiwaniu zdobyczy. Namorodo wejdzie do domu, a kiedy znajdzie śpiącą osobę, zaatakuje ją i wysączy z niej krew. Jeśli jest tak skłonny, może stworzyć więcej swojego rodzaju. Namorodo kojarzone jest ze spadającymi gwiazdami i magią.

Neulam-kurrk
W mitologii australijskiej zła kobieca duch, która porywa i zjada dzieci.

Ngalalbal
W mitologii australijskiej, żona gigantycznego starego boga Baiame i matka boga stwórcy Daramuluma.

Ngunung-ngunnut
W mitologii australijskiej nietoperz, który stworzył pierwszą kobietę, aby naprawić nierównowagę w naturze, w której istnieli tylko mężczyźni, według Wotjobaluk.

Numbakulla
W mitologii australijskiej, stworzeni przez siebie bogowie nieba, którzy stworzyli ludzi z amorficznych stworzeń.

Orokeet W mitologii australijskiej, imię nadawane złemu duchowi zarówno męskiej, jak i żeńskiej płci.

Pallian
W mitologii australijskiej, brat Pundjela, boga stwórcy.

Pundjel
W mitologii australijskiej, bóg-stwórca, który jako pierwszy stworzył człowieka. Pierwszą parę, dwóch mężczyzn, zrobił z gliny na kawałkach kory. Czarna istota nazywała się Kookinberrook, a jaśniejsza istota, Berrokborn. Pundjel tchnął na nich i zatańczył ich do życia. Wtedy Pallian, brat Pundjela, odkrył dwie formy żeńskie, które stopniowo wyłaniały się głową z mulistych wód. Jedną była Kunewarra; drugim był Kuurook. Zostały żonami dwóch pierwszych mężczyzn. Mężczyźni otrzymali włócznie; kobiety, kopiące patyki. Z czasem narodziły się dzieci, a ziemia była zamieszkana, ale Pundjel i Pallian uznali te dzieci za złe i pocięli je na kawałki. Wtedy przyszedł wielki wiatr i rozproszył kawałki, które zamieniły się w całych ludzi.

Rainbow Snake
W mitologii australijskiej nazwa gigantycznego węża, którego ciało wygina się po niebie jak tęcza. Znany jako Taipan wśród ludu Wikmunkan, jest związany z darem krwi dla ludzkości, kontrolującym krążenie krwi, a także cykl menstruacyjny kobiet. Uważany za wielkiego uzdrowiciela, Taipan żąda przestrzegania jego praw i zwyczajów seksualnych. Jego złość z powodu złamania któregokolwiek z nich jest wyrażana przez grzmot i błyskawicę. Medycy i deszczowcy wzywają Taipan, używając w swoich rytuałach kryształu kwarcu i muszelek. Uważa się, że Tęczowy Wąż, zwany Julunggul wśród mieszkańców wschodniej Krainy Arnhem, połyka młodych chłopców, a później ich wymiotuje. To symbolizuje ich odrodzenie lub przejście od młodości do męskości. Znany jako Kunmanggur w micie opowiedzianym przez Murinbata z północno-zachodniej części Terytorium Północnego W. Stannerowi, Tęczowy Wąż jest albo biseksualny, albo kobieta. Czasami jest opisywany jako mężczyzna, ale jest przedstawiany z kobiecymi piersiami. Inne nazwy, pod którymi Rainbow Snake jest znany w Australii, to Galeru, Ungur, Wonungur, Worombi, Wonambi, Wollunqua, Yurlunggur, Langal, Muit i Yero.

Tambora
W mitologii australijskiej, bezgłowe istoty żeńskie, które ciągnęły mężczyzn do swoich ciemnych jaskiń.

Tulugal
W australijskiej mitologii cień człowieka, o który dba bóg stwórca Daramulum.

Turong
W australijskiej mitologii, złośliwe duchy, które płatają figle łowcom.

Tutugals
W mitologii australijskiej duchy, które karzą dzieci za bycie złymi.

Uli-tarra
W mitologii australijskiej pierwszy człowiek, o którym mówi się, że przybył ze wschodu. Na początku czasu nie było morza, tylko woda z otworu wykopanego przez Uli-tarrę. Ulitarra był przywódcą aborygeńskiego plemienia, które pewnego dnia opuściło plemię, by walczyć z plemieniem po drugiej stronie góry. Pomalowali się na biało i czerwono. W drodze na bitwę mężczyźni natknęli się na dwie kobiety, które Uli-tarra kiedyś pobił za złe zachowanie. Te dwie kobiety znalazły dwa proste kije i wbiły je w ziemię, po czym odeszły. Uderzenie patyków spowodowało uformowanie się oceanu, a także wszystkich innych zbiorników wodnych, zarówno dużych, jak i małych. Gdy mężczyźni wrócili z podróży, stwierdzili, że ocean, którego wcześniej tam nie było, blokował im przejście. Wzięli wnętrzności jelenia i dmuchnęli w nie, tworząc most nad wodą.

Wondjina
W mitologii australijskiej, pierwotne istoty, które pojawiają się w różnych mitach, które mają miejsce podczas Ungud (czas snu). Większość Wondjin zmienia się w malowidła naskalne, podczas gdy ich dusze zamieszkują święte wodopoje. Tubylcy często retuszują te święte obrazy, aby sprzyjać deszczom lub stymulować płodność. Kiedy ktoś umiera, jego ciało jest pomalowane czerwoną ochrą i umieszczane w jaskini, w której znajduje się Wondjina jego klanu; duch zmarłego zstępuje do pobliskiego basenu, aby oczekiwać odrodzenia. Obrazy Wondjina wahają się od kilku stóp do 16 stóp. Pomalowana na białym tle głowa jest zaznaczona na czerwono lub żółto. Pierwszym nierobobym, który je zobaczył i skomentował, był Sir George Gray w 1838 roku. Zinterpretował ich jako księży z aureolami. Oczy i nos Wondjiny są połączone. Nie przedstawiono ust, ponieważ uważa się, że przez cały czas padałby deszcz. Figury pomalowane są białymi paskami symbolizującymi deszcz.

Yabony
W australijskiej mitologii przyjazne duchy, które pomagają mężczyznom, często ostrzegają ich przed niebezpieczeństwem.

Yawkyawk
Yawkyawk to aborygeńskie australijskie syreny, które żyją w wodopojach, źródłach słodkowodnych i basenach skalnych, szczególnie w kamiennym kraju Australii. Chociaż często sugerują, że Europejczycy spread syrena opowieści na całym świecie, Yawkyawk zostały pomyślane jako syreny długo przed Europejczycy przybyli do Australii

Yawkyawk dosłownie oznacza „duszę młodej kobiety”. Promieniują niesamowitą siłą płodności. Podobno samo zbliżenie się do wodopoju Yawkyawk może spowodować poczęcie kobiety. Yawkyawk zapewnia deszcz dla roślin i słodką wodę dla ludzi, ale rozgniewany wywołuje niszczycielskie burze. Yawkyawk czasami zawiera małżeństwa z ludźmi.

Yawkyawk ukazuje się jako klasyczne syreny: młoda kobieta powyżej talii, ryba poniżej. Ich długie włosy przypominają zielone algi lub liście wodorostów. Uważa się, że jest to ich prawdziwa forma, ale jeśli chcą, mogą kiełkować nogi i chodzić. Yawkyawk może również przekształcić się w postać ważki i latać.

Ikonografia:

Yawkyawk to ulubiony przedmiot sztuki aborygeńskiej, zarówno tradycyjnej, jak i współczesnej.

Duchowy sojusznik: Ngalyod, tęczowy wąż, może być mężem lub ojcem Yawkyawk. Ngalyod może być innym typem ducha lub inną formą Yawkyawk. Przejawia się w białych liliach i białej glinie i żyje w wodach.

Czas:

Yawkyawk jest najbardziej aktywny i widoczny w nocy.


Obraz Sergei Tokmakov, Esq. z Pixabay 

Źrodła: https://occult-world.com/australian-mythology/
Encyclopedia of World Mythology and Legend, wydanie trzecie - napisane przez Anthony S. Mercatante i James R. Dow
Brak komentarzy:

Prześlij komentarz